BBC: Francouzští náboženští vůdci požadují větší bezpečnost; zákon o dětské práci v Indii

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že francouzští náboženští vůdci požadují větší bezpečnosti v místech konání bohoslužeb. Reagují tak na středeční útok ve městě Saint-Étienne du Rouvray. BBC si dále všímá toho, že na Indii se snesla kritika poté, co její parlament schválil několik kontroverzních změn v zákoně týkajícího se dětské práce. Děti do čtrnácti let podle něj sice nesmí pracovat, výjimku však tvoří rodinné podniky. V nich mohou pracovat i mladší děti. 

Francouzští náboženští vůdci volají po větší bezpečnosti v místech konání bohoslužeb. Stalo se tak poté, co do kostela v severofrancouzském městě Saint-Étienne du Rouvray vtrhli dva útočníci a zabili místního faráře. Zástupci křesťanské, muslimské, židovské a buddhistické víry požadují větší bezpečnost. Řekli to v rámci setkání s prezidentem Francois Hollandem. K přepadení kostela došlo dvanáct dní po útoku v Nice, kdy zemřelo 84 lidí.

 

Výzva takzvaného Ice Bucket Challenge, kdy se lidé před dvěma lety polévali ledovou vodou, přispěl k financování důležitého vědeckého objevu týkajícího se amyotrofické laterální sklerózy. Vědci v rámci toho identifikovali nový gen, který přispívá k tomuto onemocnění. V rámci kampaně Ice Bucket Challange se v roce 2014 vybralo 115 milionů dolarů. Této výzvy se zúčastnily i známé osobnosti a svá videa společně s širokou veřejností z celého světa sdílely na sociálních sítích.

 

Syrským městem Kámišlí nedaleko turecké hranice otřásly dva masivní bombové útoky. O život připravily nejméně 44 osob. Jedna výbušnina byla nastražena v nákladním automobilu a druhá na motorce. K odpovědnosti za útok se přihlásili bojovníci z Islámského státu (IS).

 

Japonská policie prohledala dům muže, který v domě pro mentálně postižené ubodal 19 lidí. Šlo přitom o bývalého zaměstnance objektu. V Japonsku jde o nejhorší masovou vraždu za posledních deset let. Před svým činem muž posílal dopisy politikům, ve kterých hrozil, že ve zdravotním zařízení pro postižené zabije stovky osob. Policie citovala jeho výrok, podle kterého usmrtil osoby, které nejsou schopny sdělit své pocity. Japonsko je zemí, ve které dochází k nejméně trestným činům.

 

Na Indii se snesla kritika poté, co její parlament schválil několik kontroverzních změn v zákoně týkajícího se dětské práce. Nový zákon zakazuje pracovat dětem do 14 let. V zákonu je ovšem výjimka týkající se rodinných podniků. Vláda uvedla, že nová úprava legislativy má pomoci chudým rodinám se uživit. Na druhé straně dá rovněž šanci dětem získat nové dovednosti. Mezi kritiky je Organizace spojených národů a nositel Nobelovy ceny Kailash Satyarti.  

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad. 

 

BBC: Francouzští náboženští vůdci požadují větší bezpečnost; zákon o dětské práci v Indii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Česká exportní banka může po tureckém puči přijít o 12 miliard korun

  Byznys ·

  Po pokusu o puč v Turecku je ohrožena půjčka státní České exportní banky 12 miliard korun na stavbu turecké elektrárny Yunus Emre. Uvedl to server

  Clintonová je první ženou, která se stala americkou prezidentskou kandidátkou

  Společnost ·

  Hillary Clintonová se na konvenci demokratů ve Filadelfii stala jako první žena v amerických dějinách prezidentskou kandidátkou velké politické strany. Bývalou ministr…

 2. Česko příjme osm desítek syrských uprchlíků

  Společnost ·

  Česká republika v rámci dohody mezi Evropskou unií a Tureckem o výměně uprchlíků přijme 80 syrských migrantů z tureckých uprchlických táborů. Lidovým novinám (LN) to p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.