BBC: Francouzské orgány hledají místo pro 1500 přistěhovalců z vyhořelého tábora

Francouzské orgány se usilovně snaží najít místo pro 1500 přistěhovalců, kteří zůstali bez přístřeší po požáru tábora Grande-Synthe u Dunkerku. Asi třetina z nich byla ubytována v tělocvičnách, zbývající lidé spí na ulici. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service na to reagují i favorité francouzských prezidentských voleb, kteří žádají změnu přistěhovalecké politiky. 

Tábor Grande-Synthe po loňském zničení uprchlického tábora v Calais byl domovem jedné z největších skupin přistěhovalců, která se snaží dostat do Velké Británie. Počet lidí se zde vzhledem k vyklizení tábora přezdívaného Džungle téměř zdvojnásobil Příchod dalších Afghánců tak zvýšil napětí mezi Kurdy žijícími v táboře.

Téma přistěhovalectví dominuje předvolebnímu boji. Mluvčí středového kandidáta Emmanuela Macrona uvedl, že v rámci jednání o brexitu je nutné změnit dohody s Velkou Británií. Podle jeho slov v současné chvíli Británie nutí Francii, aby chránila její hranice. Krajně pravicová kandidátka Marine Le Penová označila boj mezi Kurdy a Afghánci, který požáru předcházel, za známku chaosu. První kolo voleb se uskuteční 23. dubna

Aktivisté vyzvali francouzskou i britskou vládu ke zlepšení legálních migračních tras.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Autobus se členy německého fotbalového týmu Borussia Dortmund zasáhly tři exploze. Tým byl na cestě na zápas proti Monaku v rámci čtvrtfinále Ligy mistrů. Jeden z hráčů musel podstoupit operaci zápěstí. Jinak nebyl nikdo zraněn. Police v současné chvíli zkoumá dopis, který se našel na místě útoku.

 

Mluvčí Bílého domu se omluvil, že v souvislosti s chemickým útokem v Sýrii uvedl, že Adolf Hitler chemické zbraně nepoužíval. Prohlásil, že se omlouvá za necitlivé přirovnání. Kritici poukázali na to, že za druhé světové války byli plynem zabíjeni židé a další zajatci.

 

Rada bezpečnosti by měla dnes hlasovat o návrhu rezoluce nařizující vyšetřování chemického útoku v Sýrii. Rezoluce žádá syrskou vládu, aby spolupracovala při vyšetřování útoku ze čtvrtého dubna, kdy byly nasazeny chemické zbraně. Zemřelo při něm téměř devadesát lidí včetně mnoha dětí. Sýrie popírá, že by útok provedla. Rusko z něj viní povstalce.


Dětský fond Organizace spojených národů Unicef ve své zprávě varuje, že v roce 2017 prudce vzrostl počet dětí, které militantní islamistická organizace Boko Haram použila jako sebevražedné útočníky v Nigérii, Čadu, Nigeru a Kamerunu. Letos jich bylo již dvacet sedm. Většinou se jedná o dívky. 

 

V Brazílii bylo zahájeno vyšetřování devíti členů vlády Michela Temera kvůli korupci. Vyšetřováno bude i mnoho dalších vysoce postavených politiků. Korupční aféra se týká státní ropné společnosti Petrobras.


Studenti v Chile se střetli s policií. Studenti demonstrují kvůli reformě školství. Žádají mimo jiné přístup ke vzdělání zdarma.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

 

BBC: Francouzské orgány hledají místo pro 1500 přistěhovalců z vyhořelého tábora Foto: ČTK/AP/Christophe Ena

reklama

Další články

  1. Brexit může poškodit rating Evropské unie

    Byznys ·

    Jestliže Velká Británie v jednáních o podmínkách svého vystoupení z Evropské unie odmítne požadavky unie na vyplacení rozpočtových závazků, tak může dojít k poškození …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.