BBC: Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav

Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav, který vyhlásila po loňských teroristických útocích v Paříži. BBC to řekl francouzský premiér Manuel Valls, podle kterého jsou tato opatření nutná kvůli ochraně demokracie.

Francie si v neděli připomněla rok od koordinovaných útoků Islámského státu, které se v Paříži vyžádaly životy 130 lidí. Při pietě odhalil novou plaketu se jmény obětí prezident Francois Hollande. Nejvíc lidí zahynulo při útoku na koncertní sál Bataclan, který se v sobotu znovuotevřel rockovým koncertem britského zpěváka Stinga.

Valls v rozhovoru pro BBC připomněl i červencový útok ve městě Nice, kde řidič nákladního auta najel při oslavách Dne pádu Bastily do davu lidí. Tento čin si vyžádal 84 obětí. 

Podle Vallse je tak pravděpodobné, že bude výjemčný stav ještě prodloužen i vzhledem k tomu, že se země připravuje na prezidentské a parlamentní volby, které proběhnou na jaře.

Výjimečný stav dává policejním složkám zvláštní pravomoc zatýkat, provádět prohlídky a umístit lidi do domácího vězení.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Nově zvolený americký prezident Donald Trump si vybral do funkce personálního šéfa Bílého domu předsedu Národního výboru Republikánské strany Reince Priebuse. Pro funkci hlavního poradce sizvolil šéfa své volební kampaně Steva Bannona. Priebus i Bannon patřili podle spekulací médií k adeptům na významné posty v Trumpově administrativě. Personální šéf je druhým nejdůležitějším mužem Bílého domu. Řídí zaměstnance, funguje jako spojka pro vládu a Kongres a rozhoduje, kdo získá přístup k prezidentovi. Priebus byl během volební kampaně Trumpovým věrným spojencem a má úzké vztahy s vedoucími představiteli republikánů. Bannon byl před příchodem do Trumpova volebního týmu šéfem konzervativního webového portálu.

 

Nový Zéland zasáhlo dnes po půlnoci středoevropského času druhé zemětřesní o síle 6, 3 stupně Richterovy škály. Stalo se tak necelý den poté, co zemi zasáhly otřesy země o síle 7,8 stupně. Premiér John Key uvedl, že zemětřesení si vyžádalo nejméně dva lidské životy. Zemětřesení také vyvolalo menší přívalovou vlnu cunami. Epicentrum otřesů se nacházelo severovýchodně od novozélandského města Christchurch. Novozélandská civilní obrana doporučila občanům žijícím na východním pobřeží, aby se kvůli hrozbě přívalové cunami uchýlili do výše položených míst nebo do vnitrozemí.

 

Útočník, který zabil čtyři lidi při sobotním sebevražedném útoku na vojenské základně USA Bagrám v Afghánistánu, byl bývalým členem Talibanu. Do armády se přihlásil v roce 2008. BBC to řekl guvernér distriktu Hadži Kudosi. Při útoku na jednom z nejlépe chráněných míst v Afghánistánu zahynuli čtyři lidé a dalších 17 bylo zraněno. Je to poprvé, kdy došlo k útoku přímo uvnitř základny. K útoku se přihlásilo hnutí Taliban.

 

Bulharský premiér Bojko Borisov oznámil svůj plán rezignovat na funkci předsedy vlády poté, co byla kandidátka jeho strany poražena v prezidentských volbách. Voliči vybírali mezi někdejším velitelem bulharského letectva, prorusky orientovaným Rumenem Radevem a vládní kandidátkou Ceckou Cačevovou. Oba uchazeči postoupili z prvního kola, které se konalo před týdnem. Radev dostal v druhém kole přes 58 procent hlasů, Cačevová pouze 35 procent. Konzervativní premiér Borisov je u moci od října 2014. Pád kabinetu by mohl vést k předčasným volbám.

 

Irácké jednotky v neděli dobyly starověké město Nimrúd, který dva roky ovládal Islámský stát. Nimrúd leží asi 30 kilometrů od Mosulu, kde pokračuje ofenziva vládních jednotek proti islamistům. Nimrúd byl kdysi centrem starověké Asyrské říše a místem archeologických nálezů. Radikálové ale ve městě záměrně buldozery a výbušninami zničili mnoho cenných památek, což Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu odsoudila jako válečný zločin.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav Foto: Manuel VALLS; Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Malý průvodce britskými giny

  Společnost ·

  Gin je jeden z neodmyslitelných spiritů Velké Británie. V poslední době zde navíc zažívá malou renesanci. Minulý rok to bylo poprvé v historii, co prodeje ginu v Britá…

 2. V Indii zavládl chaos kvůli zrušeným bankovkám

  Byznys ·

  Chaotické scény se dnes odehrávaly po celé Indii, kde se miliony nervózních lidí zoufale snaží vyměnit staré bankovky, které před pár dny pozbyly platnosti. V dlouhých…

 3. Sedm trendů v online marketingu pro rok 2016

  Byznys ·

  Oblast online marketingu je složitá a nestálá. Každý rok dochází ke změnám, které přicházejí ruku v ruce s novým hardwarem, softwarem nebo příchodem inovativní společn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.