BBC: Francie zakázala restauracím „bezedné kelímky“

Ve Francii vstoupil v platnost nový zákon, který zakazuje tamním restauracím a stravovacím zařízením prodej neomezeného množství sladkých nápojů. Návštěvník restaurací si tak už nebude moct v samoobslužných automatech natočit libovolné množství nápojů. Toto opatření má být podle BBC World Service nástrojem v boji proti obezitě.

Restaurace a další prostory pro veřejné stravování ve Francii mají nově zakázáno nabízet neomezené množství sladkých nápojů. Důvodem je opatření, jehož prostřednictvím chce vláda bojovat proti obezitě. Podle zákona, který vstoupil v platnost v pátek, je nezákonné prodávat neomezené množství nealkoholických nápojů za pevnou cenu. Restaurace rovněž nemohou zdarma nabídnout neomezenou konzumaci.

Počet dospělých Francouzů, kteří trpí obezitou, se blíží průměru Evropské unie (EU). Světová zdravotnická organizace (WHO) dokonce doporučuje zdanění slazených nápojů. Důvodem je skutečnost, že způsobují obezitu a cukrovku.

Samoobslužné automaty na nealkoholické pití, jsou v některých zemích zaběhlou součástí rodinných restaurací nebo kaváren. Mezi ně patří rovněž Velká Británie, v které bude příští rok zavedena daň na nealkoholické nápoje.

Mexiko již zavedlo desetiprocentní daň na kolu. V zemi je tak populární, že v ní tamní obyvatelé vaří i maso. Díky uvalené dani se s odkazem na WHO v prvním roce snížila spotřeba tohoto nápoje o šest procent. Francie už před zákonem proti takzvaným „bezedným kelímkům“ uvalila daň na sladké nealkoholické nápoje a zakázala automaty těchto nápojů na školách.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Čínské hlavní město Peking vyzývá své obyvatele k tomu, aby během slavností nového lunárního roku neodpalovali ohňostroje. Důvodem jsou zvýšené obavy z hrozícího smogu. Tato výzva přichází poté, co čínská provincie Henan zakázala podobné aktivity, které by mohly zhoršit kondici tamního ovzduší. Čínské ohňostroje a petardy patří k neodmyslitelné součásti oslav nového roku. Takzvaný festival jara začíná již tuto sobotu. V Číně jde o vůbec největší období svátků.

 

Militantní islamistická skupina aš-Šabáb napadla keňskou vojenskou základnu na jihu Somálska. Organizace pojící se k teroristické skupině Al-Káida uvedla, že připravila o život více než 50 vojáků. Při útoku měla rovněž odcizit vozy a zbraně armády. Mluvčí keňské armády navzdory tomu řekl, že došlo k odražení útoku. Vojáci tak měli zabít v bojích desítky džihádistů. Aš-Šabáb uskutečnil podobný útok již loni na základnu v tamní obci el-Ade. Během tohoto útoku islamisté uvedli, že zabili více než 100 vojáků. Keňská armáda tato slova popřela.

 

Francois Fillon oznámil, že by se vzdal kandidatury na francouzského prezidenta, pokud by došlo k trestnímu vyšetřování jeho osoby. Toto prohlášení přišlo poté, co Fillon sklidil ze strany médií kritiku za to, že jeho manželka dostávala zaplaceno za práci, kterou nevykonala. Několik let měla pobírat vysoký plat ze státní pokladny. Jako manželova asistentka si měla v parlamentu přijít asi na 500 tisíc euro (13,5 milionů korun). Konzervativní kandidát na francouzského prezidenta oznámil, že jeho manželka se nedopustila nesprávného nebo nezákonného jednání. V rámci toho uvedl, že poskytne důkazy. 

  

 

Zdroj: BBC

BBC: Francie zakázala restauracím „bezedné kelímky“ Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Amazon pomalu ztrácí Indii

    Byznys ·

    Největší světový e-shop Amazon má problémy se svým obchodováním na jednom z nejrychleji rostoucích trhů na světě. Firma naráží na rozčilení indické veřejnosti kvůli pr…

  2. Rusko neočekává rychlé zlepšení vztahů s USA

    Společnost ·

    Rusko nemá žádné iluze, že během vlády prezidenta Donalda Trumpa dojde k rychlému tání ve vztazích mezi Ruskem a USA. Na půdě ruského parlamentu to ve středu uvedl tam…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.