BBC: Francie bude držet od soboty tři dny národního smutku; stabilizace čínské ekonomiky

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Francie bude od soboty držet tři dny národního smutku. Po teroristickém útoku v Nice to řekl francouzský premiér Manuel Valls. BBC si dále všímá toho, že čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku rostla rychleji, než se původně očekávalo. Analytici uvedli, že se pravděpodobně stabilizuje.

Francouzský prezident Francois Hollande řekl, že útok v jihofrancouzském městě Nice, který si vyžádal nejméně 84 obětí, měl nepopiratelnou teroristickou povahu. Jednatřicetiletý Francouz tuniského původu najel s dodávkou do davu lidí. Francouzi v tu dobu oslavovali státní svátek spojený s pádem Bastily, který vedl k Velké francouzské revoluci. K masakru došlo ve 22:30 na rušné promenádě v okamžiku, kdy se lidé připravovali na odpálení slavnostního ohňostroje. Ve Francii trvá od loňského listopadu nouzový stav. Tehdy přišlo v Paříži důsledkem teroristických útoků o život 130 lidí. Francie nyní prodloužila pohotovostní stav o další tři měsíce. Od soboty bude také držet tři dny národního smutku. 

 

Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump si zvolil kandidáta na post viceprezidenta USA. Na konečné výsledky listopadových voleb, tak bude po bohu Trumpa pravděpodobně čekat i guvernér státu Indiana Michael Pence. Trump se chystal toto tvrzení oficiální prohlásit pátek. Ale akci zrušil kvůli teroristickému útoku ve francouzském Nice.

 

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku rostla více, než se původně očekávalo. Stalo se tak poté, co vláda zvýšila své výdaje na posílení infrastruktury. Hrubý domácí produkt stoupl během tří měsíců do června ve srovnání s předchozím rokem o 6,7 procent. Informace uvedl čínský statistický úřad. Analytici uvedli, že se druhá největší ekonomika světa pravděpodobně stabilizuje.

 

Akcie nejpopulárnější japonské komunikační aplikace Line vzrostly na začátku obchodování v Tokiu o 31 procent. Letos jde přitom o největší růst akcií u technologické společnosti. Akcie uzavřely na 4,345 jenů. Skončily tak vysoko nad nabídkovou cenou dosahující 3,300 jenů. Akciím japonské společnosti se rovněž dařilo i na území Spojených států, když vzrostly o 26,6 procenta. Hodnota firmy přesahuje nyní více než 1,1 miliardy dolarů.

 

Mladý indický kastovní vůdce Hardik Patel byl propuštěn po téměř devíti měsících z vězení. Dvaadvacetiletý Patel vedl v roce 2015 protesty proti tamnímu kastovnímu systému, který se pojí k náročným kvótám v rámci vládních pracovních míst. Patel byl zatčen poté, co se na veřejnosti objevily záběry toho, jak nutí své příznivce, aby zabíjeli policisty. Mladý buřič ovšem tvrdil, že video bylo zfalšované. Vrchní soud v Gujaratu jej osvobodil minulý týden.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Francie bude držet od soboty tři dny národního smutku; stabilizace čínské ekonomiky Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Francouzský premiér Manuel Valls

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.