BBC: Fillonova manželka čelí formálnímu vyšetřování

Manželka kandidáta na francouzského prezidenta Francoise Fillona čelí formálnímu vyšetřování. Její manžel podle BBC World Service čelí obvinění, že zaplatil sta tisíce eur z veřejných zdrojů členům své rodiny za práci, kterou nikdy neodvedli. 

Manželka francouzského prezidentského kandidáta Francoise Fillona je formálně vyšetřovaná v pokračující aféře kolem smyšlených činností. Její manžel čelí obvinění, že zaplatil sta tisíce eur z veřejných zdrojů členům své rodiny za práci, kterou nikdy neodvedli. Fillon byl až doposud favoritem prezidentských voleb. Podle předvolebních průzkumů ho nyní předběhli radikálně pravicová Marine Le Penová a středový kandidát Emmanuel Macron. Volby se budou konat ve dvou kolech v dubnu a květnu.

Fillon čelí konkrétně podezření, že své manželce platil peníze za práci asistentky, kterou přitom nevykonávala.

Fillon je rovněž vyšetřován kvůli podezření, že platil výplaty svým dvěma dětem. Mělo se tak stát v období, kdy byl senátorem. Fillon uvedl, že jeho děti dostávali zaplaceno za práci právníků určeným pro specifické úkoly. Nikdo z nich nebyl ale v tu dobu kvalifikovaným právníkem. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Americký prezident Donald Trump podepsal opatření omezující dopad snah z éry Baracka Obamy omezit globální klimatické změny. Podle prezidenta stávající opatření ukončí válku proti uhlí i předpisy, které likvidovaly pracovní místa. Podnikatelské kruhy krok chválí, naopak ekologové kritizují.

 

Na severovýchodě Austrálie hrozí v pásu dlouhém tisíc tři sta kilometrů po silném cyklonu záplavy. Cyklon způsobil značné škody, přívalové deště a výpadky elektrické energie v tisícovkách domácností. Australský premiér Malcolm Turnbull zahájil plán přípravy na kritickou situaci.

 

Dva odborníci Organizace spojených národů, kteří zmizeli v Demokratické republice Kongo, byli podle oficiálních zdrojů nalezeni mrtví. Jedná se o občany Spojených států amerických a Švédska. Byli uneseni před dvěma týdny ve středu země, kde měli vyšetřovat situaci po té, co zde začali operovat místní povstalci. O víkendu bylo v oblasti nalezeno kolem čtyřiceti popravených policistů.

 

Americká banka Wells Fargo zaplatí sto deset milionů dolarů za urovnání soudního sporu se zákazníky, na jejichž jméno otevřela bez dovolení účty. Největší americké bance byla loni vyměřena pokuta za nelegální otevření kolem dvou milionů účtů bez vědomí údajných majitelů.

 

Letoun peruánských aerolinek se sto čtyřiceti jedna cestujícími na palubě a posádkou začal při nouzovém přistání hořet. Operace se obešla bez zranění. Letadlo přistálo na malém letišti v Andách.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Fillonova manželka čelí formálnímu vyšetřování Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Francois Fillon

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.