BBC: Filadelfie zavede daň na slazené perlivé nápoje; rezignoval další brazilský ministr

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Filadelfie se stane prvním městem, které zavede daň z limonády. Zavedení daně na slazené perlivé nápoje má omezit jejich nadměrnou konzumaci, která přispívá ke vzniku cukrovky a obezity. BBC si dále všímá, že z prozatímní vlády brazilského prezidenta Michela Temera odstoupil třetí ministr. Tentokrát se jedná o ministra pro cestovní ruch Henriqua Alvese.

Britská policie vyšetřuje motiv včerejší vraždy labouristické poslankyně Jo Coxové. Útočník ji včera na ulici postřelil a pobodal. Policie zadržela podezřelého muže. Zatím neposkytla žádné informace o motivech jeho činu. Je pouze zřejmé, že sympatizoval s extremismem. Coxová podporovala kampaň za setrvání Velké Británie v Evropské unii. Obě strany se prozatím rozhodly předvolební kampaň před nadcházejícím referendem pozastavit.

 

Více než padesát představitelů ministerstva zahraničí Spojených států amerických podepsalo interní dokument proti americké strategii v Sýrii. Signatáři volají po cílených vojenských útocích proti syrskému prezidentovi. Argumentují tím, že současná strategie škodí syrské opozici a napomáhá prezidentovi, aby se udržel u moci. Dokument podepsali lidé na středních až vysokých pozicích, kteří se situací v Sýrii zabývají.

 

Americký prezident Barack Obama vyzval v reakci na nedělní střelbu v baru v Orlandu kongres, aby hlasoval o zavedení kontroly držení zbraní. Kongres ovládají republikáni. Senát bude o opatřeních hlasovat příští týden. Je ale zřejmé, že k zásadní reformě v nejbližší době nedojde. Střelec v neděli zabil téměř padesát lidí.

 

Americká Filadelfie schválila zavedení daně na slazené perlivé nápoje. A to navzdory nákladné kampani proti jejímu zavedení, kterou financovaly potravinářské firmy. Filadelfie se tak stává prvním velkým americkým městem, které takzvanou daň na limonády prosadilo. Daň se začne platit od ledna a má omezit nadměrnou konzumaci těchto nápojů. Ta podle zastánců opatření přispívá ke vzniku obezity a cukrovky. Kritici daně se ale obávají, že opatření poškodí drobné podnikatele a obyvatele s nízkými příjmy

 

Brazilský ministr pro cestovní ruch Henrique Alves rezignoval. Reagoval tak na obvinění, že je zapojen do korupčního skandálu kolem státní ropné společnosti Petrobras. Vinu popírá. Je třetím ministrem, který v souvislosti se skandálem odstoupil z prozatímní vlády prezidenta Michela Temera. Vyšetřování aféry trvá již dva roky.

 

Bývalý prezident a viceprezidentka Guatemaly byli formálně obviněni z korupce a praní špinavých peněz. Otto Perez Molina a Roxana Baldettiová jsou mezi sedmdesáti lidmi obviněnými ze zapojení do aféry. Oba obvinění popírají. Oba jsou rovněž souzeni v jiném procesu, kvůli kterému loni rezignovali na své funkce.

 

Vědci zahajují podmořský průzkum severní části Atlantického oceánu. Projekt bude trvat čtyři roky a jeho cílem je prozkoumat neznámé ekosystémy a oblasti.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Filadelfie zavede daň na slazené perlivé nápoje; rezignoval další brazilský ministr Foto: Niloo / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko dojednalo v Aleppu dvoudenní příměří

    Společnost ·

    Rusko zprostředkovalo osmačtyřicetihodinové zastavení palby v syrském Aleppu. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na informaci ministerstva obrany. Příměří, údajně d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.