BBC: Facebook a Twitter podpořily Apple; rizika plastového odpadu v mořích a oceánech

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že sociální sítě Facebook a Twitter podpořily společnost Apple, která odmítla výzvu amerických orgánů k tomu, aby jim pomohla získat přístup do telefonu útočníků ze San Bernardina. BBC si dále všímá rizik vyplývajících z plastového odpadu v mořích a oceánech. Poukazuje na to ekologická studie provedená v Austrálii. Vědci varují před tím, že se mikroskopické části odpadu dostávají do potravního řetězce.

Evropská unie na začátku března uspořádá zvláštní summit s Tureckem věnovaný uprchlické krizi. Předseda Evropské rady Donald Tusk po schůzce Evropské unie v Bruselu uvedl, že společný akční plán s Tureckem je pro unii prioritou. Ta se podle něj musí dohodnout na společném postupu. V loňském roce dorazilo do Evropské unie přes milion lidí. Jedná se o nejhorší uprchlickou krizi od konce druhé světové války.

 

Americký prezident Barack Obama potvrdil, že na cestě do Latinské Ameriky v březnu navštíví i Kubu. Bude se jednat teprve o druhého úřadujícího prezidenta Spojených států v historii, který zavítá do hlavního města. Spojené státy loni v červenci po více než padesáti letech obnovily diplomatické vazby s touto ostrovní zemí. Návštěvu kritizují republikáni.

 

Plynárenská společnost v americké Kalifornii oznámila, že se jí podařilo trvale utěsnit unikající plynové potrubí nedaleko Los Angeles. Nyní se zkoumá, jaký dlouhodobý dopad na zdraví mohl únik způsobit. Plyn v místě unikal od loňského října. Lidé v oblasti si stěžovali na nevolnost, krvácení z nosu a bolesti hlavy.

 

Ekologická studie provedená v Austrálii upozorňuje na rizika plastového odpadu v oceánech a mořích. Vědci varují, že se mikroskopické části odpadu dostávají do potravního řetězce. Například maso ryb, které konzumujeme, může obsahovat látky z kosmetických přípravků. Jejich zbytky se do moří a oceánů dostávají z vyhozených plastových obalů.

 

Sociální sítě Facebook a Twitter podpořily společnost Apple, která odmítla výzvu amerických orgánů, aby jim pomohla získat přístup do telefonu útočníků, kteří loni v San Bernardinu zastřelil čtrnáct lidí a dalších dvacet dva zranili. Pokud vyšetřovatelé zadají desetkrát nesprávné heslo, budou údaje z telefonu smazány. Apple se hájí tím, že obcházení bezpečnostního softwaru telefonu představuje riziko pro všechny jeho zákazníky.

 

Vědci zabývající se nervovou soustavou přišli s novými informacemi k poznatku, že lidé jsou překvapivě ochotní ublížit jiným lidem, pokud jim to někdo přikáže. Toto pozorování potvrdily proslulé pokusy psychologa Stanleyho Milgrama ze šedesátých let. V nové studii si dvojice navzájem za úplatu dávaly mírné elektrické šoky. Když jednaly na základě pokynu dát druhému elektrickou ránu, zdálo se jim, že trvá déle, než se šok u druhého projevil. Vědci se domnívají, že právě tento časový odhad představuje ukazatel toho, jakou odpovědnost za své jednání pociťujeme.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: Facebook a Twitter podpořily Apple; rizika plastového odpadu v mořích a oceánech Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. USA zpřísnily sankce proti Severní Koreji

  Společnost ·

  Prezident Barack Obama včera podepsal zákon rozšiřující americké sankce namířené proti Severní Koreji. USA zpřísnili sankce po severokorejském jaderném testu z letošní…

 2. ČSA se loni dostaly do zisku 223 milionů korun

  Byznys ·

  České aerolinie (ČSA) loni dosáhly zisku 223 milionů korun. Minulý rok se přitom společnost dostala do ztráty 631 milionů korun. Při zmenšení flotily se národnímu dopr…

 3. Pražský hotel President koupil ruský investor

  Byznys ·

  Pražský pětihvězdičkový hotel President odkoupil loni od španělské společnosti Comar ruský investor Rafik Gasanov. Ten už v Česku vlastní například golfový resort Cihe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.