BBC: Exministr Macron kandiduje na francouzského prezidenta; evakuační manévry na Zélandu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že bývalý francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron oznámil kandidaturu na francouzského prezidenta. V rámci toho slíbil, že zavede „demokratickou revoluci“. BBC si dále všímá toho, že australské, kanadské a americké válečné lodě pomáhají s evakuací lidí novozélandského města Kaikoura. Stalo se tak po sérii zemětřesení. 

Nově zvolený americký prezident Donald Trump uvedl na svém twitterovém účtu, že proces výběru nového kabinetu probíhá „velmi organizovaně“. Stalo se tak poté, co se objevily zprávy o tom, že v jeho týmu dochází ke zmatkům. Americká média uvedla, že z Trumpova přechodového týmu byli vyhozeni dva vysoce postavení členové pracující pro národní bezpečnost. Nová hlava státu již před týdnem pověřila přípravou na převzetí úřadu budoucího viceprezidenta Mika Pence. Do té doby skupinu po několik měsíců vedl guvernér státu New Jersey Chris Christie.

 

Bývalý francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron slíbil, že zavede „demokratickou revoluci“. Řekl to poté, co oznámil kandidaturu na francouzského prezidenta. Podle Macrona je francouzský politický systém ochrnutý a potřebuje energii, která zároveň ochrání nejslabší. Bývalý ministr hospodářství za vlády prezidenta Francoise Hollanda bude usilovat o hlavu státu jako nezávislí kandidát. Hollande ještě nepotvrdil, zdali bude usilovat o prodloužení prezidentského mandátu. 

 

Starostka amerického města Clay v Západní Virginii Beverly Whalingová rezignovala poté, co podpořila rasistické poznámky ženy, která na internetu přirovnala první dámu USA Michelle Obamovou k „opici na podpatcích“. Vedoucí neziskové organizace pomáhající seniorům a chudým Pamela Ramseyová Taylorová tuto nemístnou poznámku vyjádřila na svém facebookovém profilu. Starostka z městečka Clay odpověděla, že jí tento příspěvek zlepšil den. Po této reakci lidé sesbírali 170 tisíc podpisů pro rezignaci starostky. 

 

Australské, kanadské a americké válečné lodě pomáhají s evakuací lidí a dodávkou pomoci pro novozélandské město Kaikoura. Stalo se tak po sérii zemětřeseních. Lodě a letadla prozatím evakuovala kolem šesti stovek lidí. Silné zemětřesení si v pondělí vyžádalo dva lidské životy. Ve městě Kaikoura, které je populární pro sledování velryb, bylo ubytováno odhadem 1200 turistů. Ve městě a jeho okolí žije okolo 3500 lidí. 

 

Indie používá nesmazatelný inkoust jako záruku k tomu, aby lidé nemohli opětovně vyměňovat bankovky. Premiér Nérandra Módí nařídil stáhnout z oběhu bankovky o nominální hodnotě 500 a 1000 rupií. Jde o opatření proti korupci a daňovým únikům. Indické úřady často používají nesmazatelný inkoust k tomu, aby lidem zabránili opětovně hlasovat ve volbách. Lidé mohou vyměnit maximálně částku 4500 rupií. Z toho důvodu se jim inkoustem označí prsty, aby se zamezilo opětovné výměně tamní měny. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Exministr Macron kandiduje na francouzského prezidenta; evakuační manévry na Zélandu Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Emmanuel Macron

reklama

Další články

  1. Škodu Kodiaq si už objednalo přes tisíc Čechů

    Byznys ·

    Zhruba měsíc po zahájení předprodeje si nové velké SUV Škody Auto pod názvem Kodiaq závazně objednalo více než jeden tisíc Čechů. Ti přitom ještě neměli možnost si vůz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.