BBC: EU se snaží rychle zachránit dohodu CETA; hladiny CO2 ve vzduchu jsou na rekordu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Evropská unie se na poslední chvíli snaží zachránit dohodu s Kanadou zvanou CETA. Tu blokuje belgický region Valonsko. BBC dále informuje, že koncentrace skleníkového plynu oxidu uhličitého (CO2) dosáhla v loňském roce rekordní hladiny, s níž budou obyvatelé planety bojovat několik příštích generací. Uvedla to Světová meteorologická organizace.

Světová meteorologická organizace (WMO) v rámci své výroční zprávy o skleníkových plynech oznámila, že hladina oxidu uhličitého ve vzduchu přesáhla průměr posledních deseti let. Stojí za tím jev známý jako El Niño. Sucho v tropických oblastech způsobené tímto jevem zapříčinilo to, že vegetace je v menší míře schopna absorbovat CO2. Emise rovněž vzrostly důsledkem požárů v suchých oblastech. V roce 2015 přitom koncentrace oxidu uhličitého ve světě poprvé překročila hodnotu 400 ppm (dílů či částic na jeden milion). WMO ale nyní varuje před tím, že v roce 2016 dojde pravděpodobně k dalšímu nárůstu.

 

Evropská unie se snaží na poslední chvíli zachránit historickou obchodní dohodu s Kanadou zvanou jako CETA. Stalo se tak poté, co belgický region Valonsko tuto dohodu odmítl podpořit. Předseda valonského parlamentu André Antointe řekl, že ultimátum nebude možné respektovat. Nikomu se zatím nepodařilo změnit názor frankofonního regionu Valonsko, který s dohodou CETA striktně nesouhlasí. Ostatních 28 členských států EU na druhou stranu s kanadskoevropskou dohodou souhlasí. Bez souhlasného postoje Valonska ovšem Belgie nemůže smlouvu ratifikovat. To celou situaci komplikuje. Předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že bude Kanadu později v pondělí informovat, zdali ve čtvrtek bude možné dojít k podpisu dohody.  

 

Nedávná prohlášení filipínského prezidenta Rodriga Druterteho vyvolala ve Spojených státech amerických a dalších zemích zděšení. Duterte se nechal slyšet, že nechce spolupracovat se Spojenými státy, které jsou přitom dlouhodobým spojencem Filipín. Toto prohlášení následuje poté, co USA kritizovaly brutální válku proti drogám. Tato tažení stojí za tisíce popravami bez patřičného soudního procesu, který by případnou vinu pachatelů potvrdil. 

 

Námořníci, kteří byli po dobu téměř pěti let zajatci somálských pirátů, se živili krysami. Jeden z přeživších informoval BBC o tom, co je drželo na životě. Filipínský námořních Arne Balbero rovněž uvedl, že dostávali malé příděly vody. Unesení muži si doslova připadali jako „chodící mrtvoly“. Somálští piráti unesli 26 námořníků v roce 2012 a poté je převezli do Somálska. K osvobození došlo v sobotu poté, co bylo únoscům zaplaceno výkupné. Zajatí námořníci pocházeli z Číny, Filipín, Kambodži, Indonésie, Vietnamu a Tchaj-wanu.

 

Ve věku 76 let zemřel známý protiválečný americký aktivista Tom Hayden. Los Angeles Times podle BBC uvedly, že Hayden zemřel ve svém domě v Santa Monice důsledkem dlouhé nemoci. Šlo o člena patřícího ke skupině „Chicago seven“, která byla obviněna za protesty proti válce ve Vietnamu v roce 1968. Hayden se nakonec dočkal osvobození. Slavný aktivista poté dvě desetiletí figuroval ve státním shromáždění a Senátu v Kalifornii. Jeho ženou byla mezi lety 1973 až 1990 herečka Jane Fondová.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: EU se snaží rychle zachránit dohodu CETA; hladiny CO2 ve vzduchu jsou na rekordu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kolumbie letos zabavila rekordních 300 tun kokainu

    Společnost ·

    Kolumbijským bezpečnostním složkám se letos již podařilo zabavit rekordních 300 tun kokainu. Hodnota zabavené drogy by na černém trhu činila zhruba devět miliard dolar…

  2. Zeman by měl podle Sobotky Bradyho vyznamenat

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman by se měl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zachovat jako státník a vyznamenat Jiřího Bradyho. Jinak bude z letošního 28. října festival hr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.