BBC: EU předloží Turecku návrh na řešení migrační krize; KLDR odpálila další rakety

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že země Evropské unie se shodly na společném návrhu, který dnes předloží Turecku ve snaze dohodnout se na společném řešení uprchlické krize. BBC si dále všímá toho, že Severní Korea dnes navzdory přísnějším sankcím OSN odpálila do moře další dvě střely.

Severní Korea odpálila do moře dvě střely. Na zemi byly nedávno uvaleny další sankce kvůli předchozímu odpálení střel a provedení jaderných testů.

Představitelé zemí Evropské unie se dohodly na společném návrhu, který předloží Turecku ve snaze o dohodu při řešení uprchlické krize. Návrh počítá s tím, že by byli všichni uprchlíci, kteří se přesunou z Turecka do Řecka, vráceni zpět. Turecko by výměnou získalo finanční pomoc a bezvízový styk.

Policie v Brazílii zasahuje proti protestům proti současné prezidentce Dilmě Rouseffové. Situace se vyhrotila po té, co Rouseffová jmenovala do funkce šéfa svého týmu bývalého prezidenta Lula da Silvu. Stalo se tak těsně po té, co proti němu bylo zahájeno řízení v souvislosti s rozsáhlou korupční kauzou. Jmenování rozdělilo Brazilce na ty, kteří vítají jeho návrat do politiky, a na ty, kteří jmenování vnímají jako pokus chránit ho před trestním stíháním. Pokud by jmenování vstoupilo v platnost, mohl by být Lula da Silva souzen pouze před nejvyšším soudem. Jeho jmenování mezitím zablokoval soud. Politická scéna se otřásá ve chvíli, kdy Brazílie prochází nejhorší ekonomickou recesí za posledních třicet let.

Dolní komora kongresu v Chile schválila návrh povolující potraty. Potrat podle něj může být proveden v případě znásilnění, ohrožení matky či neživotaschopnosti plodu. Návrh ještě musí schválit senát, aby vstoupil v platnost. Ačkoli je Chile převážně katolickou zemí, do roku 1989 zde byly potraty povoleny. Následně je zakázala vojenská vláda generála Pinocheta.

Spojené státy americké uvítaly prohlášené koalice vedené Saudskou Arábií o blížícím se konci operací v Jemenu. Prohlášení přichází zhruba rok po zahájení vojenské intervence v této zemi. Spojené státy považují v tuto chvíli za nutné, aby se všechny strany přesunuly z bitevního pole k jednacímu stolu.

Kandidátka na post prezidenta Spojených států amerických, Hillary Clintonová, vyhrála volby demokratické strany ve státě Missouri. Svého soupeře porazila velmi těsně. Získala o necelých šestnáct set hlasů více než Bernie Sanders.

Západoafrická Guinea hlásí dva pozitivní testy na ebolu. Nákaza virem krvácivé horečky byla potvrzena nedlouho po té, co byl oficiálně oznámen konec dvouleté epidemie této nemoci v západní Africe. Zdravotníci upozorňují, že s výskytem jednotlivých případů je třeba i nadále počítat.

Příští měsíc by se měl dražit prsten s diamantem, který nosila herečka a později diplomatka Shirley Temple. Vyvolávací cena bude dvacet pět milionů dolarů. Temple prsten dostala od svého otce k dvanáctým narozeninám. Při koupi za něj zaplatil o něco více než sedm tisíc dolarů. Shirley Temple-Blacková byla mimo jiné i velvyslankyní v Československu.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: EU předloží Turecku návrh na řešení migrační krize; KLDR odpálila další rakety Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Whisky je nákladná, ale velmi výnosná investice

    Byznys ·

    Za loňský rok se na britských ostrovech prodalo téměř o třetinu více lahví whisky a jejich celková hodnota vyskočila meziročně o čtvrtinu na rekordní úroveň 9,5 milion…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.