BBC: EU musí být podle Renziho lidštější; Britové podle Trumpa rozhodli správně

Hlavním tématem rozhlasového vysílání BBC World Service je výsledek čtvrtečního referenda Velké Británie. Italský premiér Matteo Renzi řekl, že se Evropská unie musí po brexitu stát lidštější a spravedlivější. Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump podle BBC zase uvedl, že Británie učinila skvělý krok. 

Vedoucí představitelé EU volají po stabilitě a solidaritě. Tyto body mají přitom zahrnovat i změny a reformy. Stalo se tak poté, co se Britové přiklonili v referendu k vystoupení z EU. Předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že zbývajících 27 členů jsou odhodláni uchovat jednotu. Italský premiér Matteo Renzi uvedl, že se EU musí změnit. Musí se stát lidštější a spravedlivější.  

 

Rozhodnutí Britů o vystoupení z Evropské unie je skvělým krokem, řekl republikánský kandidát na prezidenta Spojených států amerických Donald Trump. Británie si tak může podle jeho slov navrátit zemi do vlastních rukou. Trump to řekl ve skotském Turnberry v rámci znovuotevření tamního golfového resortu. Několik lidí Trumpa přivítalo s transparenty, které jej obviňují z rasismu.

 

Oblast centrální Kalifornie zasáhl požár a zničil desítky domů. Z domovů přitom vyhnal stovky lidí. Úředníci uvedli, že v horském městě Lake Isabella bylo zničeno 80 domů. S požárem aktuálně bojuje 350 hasičů. Už v úterý bylo na hranicích s Mexikem nuceno opustit své domovy více než 1500 obyvatel. Ke vzniku požárů přispělo extrémně teplé počasí doprovázené suchem.

 

Syn senegalského exprezidenta Abdoulaye Wadeho dostal prezidentskou milost a byl tak předčasně propuštěn z vězení. Karim Wade si odpykal z šestiletého trestu tři roky. Obžalování si vysloužil za zpronevěru peněz během vlády jeho otce. Do vězení nastoupil v roce 2012 poté, co se moci chopil Macky Sall. Karim Wade měl nezákonně nabyté peněžní prostředky ukrýt v daňových rájích na Britských Panenských ostrovech.

 

Tornádo a krupobití připravilo na východě Číny o život nejméně 98 lidí. Dalších téměř 800 osob je zraněno. V doprovodu s přívalovými dešti zasáhlo tornádo ve čtvrtek odpoledne okraj města Jen-čcheng v provincii Ťiang-su. Tornádo likvidovalo všechno, co se mu postavilo do cesty. Bouralo domy, vyvracelo stromy a převracelo vozy. Oblasti na okrajích měst zasáhl vítr dosahující rychlosti až 125 kilometrů za hodinu. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: EU musí být podle Renziho lidštější; Britové podle Trumpa rozhodli správně Foto: 360b / Shutterstock.com: Italský premiér Matteo Renzi

reklama

Další články

  1. Cameron: Británie potřebuje nového lídra

    Společnost ·

    Britský premiér David Cameron dnes ve svém projevu oznámil, že do tří měsíců rezignuje na svou funkci. V ulici Downing Street 10 uvedl, že země potřebuje nového lídra.…

  2. Slavné britské tváře a jejich názor na brexit

    Společnost ·

    V pátek proběhlo v Británii historické referendum o budoucnosti členství země v Evropské unii. Kdo ze slavných britských herců, spisovatelů nebo podnikatelů se podporu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.