BBC: EU jedná z Davutogluem o řešení migrační krize; Guinea hlásí dvě nákazy virem ebola

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že představitelé Evropské unie jednají s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem v Bruselu o řešení migrační krize. V souvislosti s tím se čeká na uzavření dohody, jež by pomohla komplikovanou situaci vyřešit. BBC si dále všímá toho, že v africké Guineji se objevily dva nové případy virového onemocnění ebola. Stalo se tak tři měsíce poté, co došlo k oznámení o konci epidemie. 

Vedoucí představitelé Evropské unie jednají s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem v Bruselu o řešení migrační krize. V souvislosti s tím se čeká na uzavření dohody, jež by pomohla komplikovanou situaci s běženci vyřešit. Výměnou za navrácení všech migrantů, kteří připlují na pobřeží Řecka, EU Turecku nabízí finanční pomoc a politické ústupky. Davutoglu oznámil, že existuje naděje k nalezení společné řeči. Dodal ovšem, že chce na krizi zachovat humanitární pohled.

BBC si dále všímá toho, že Severní Korea (KLDR) odpálila v pátek dvě balistické rakety. Zdroje ze Spojených států informovaly o tom, že rakety středního doletu KLDR odpálila z východního pobřeží země. Ty poté letěly 800 kilometrů daleko a dopadly do moře. USA po tomto kroku vyzvala Pchjongjang k tomu, aby přestal zvyšovat napětí. Odpálení balistických raket přišlo den poté, co americký prezident Barack Obama oznámil nové sankce proti Severní Koreji. Důvodem je nepovolené testování jaderných raket a vypuštění družic.

V africké Guineji se objevily dva nové případy virového onemocnění ebola. Stalo se tak tři měsíce poté, co došlo k oznámení o konci epidemie. Existuje podezření, že další tři členové nakažené rodiny zemřeli během posledních dnů právě na důsledky onemocnění. Případy jsou hlášený z jižní části země Nzerekore, kde se epidemie začala šířit v prosinci roku 2013. Epidemie eboly zabila více než 11 300 lidí. Stalo se tak především v Guineji, Sierra Leone a Libérii.

V Číně zmizel novinář Jia Jia. Stalo se tak během jeho cesty do Hong Kongu. Informaci oznámil jeho právník. Spekuluje se o tom, že se podílel na publikování anonymního dopisu, který vyzývá čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k rezignaci. Dopis se objevil na státním webu. Rychle ovšem došlo k jeho stažení. Není jasné, kdo je autorem dopisu, který se měl dostat k věrným příznivcům komunistické strany. Jia podle BBC trval na tom, že s ním nemá nic společného.

Bývalý prezident Pákistánu Parvíz Mušaraf odcestoval do Dubaje na údajné lékařské vyšetření. Stalo se tak poté, co Nejvyšší soud nařídil zákaz cestování. Jeho právníci uvedli, že Mušaraf musel vyhledat lékařské zařízení k ošetření páteře, které není v Pákistánu dostupné. Mušaraf se vrátil v roce 2013 do Pákistánu z dobrovolného exilu, aby se mohl zúčastnit voleb. Brzy se ovšem ocitl pod tlakem kvůli kontroverzním případům, kterých se měl dopustit během doby, co byl u moci. Čelí například obvinění z vlastizrady. Před svým odjezdem novinářům oznámil, že se do své země vrátí, aby se obhájil ze špinavostí obviňujících jeho osobu.

Osmnáctiletého muže Faisala Mohameda, který pobodal loni v listopadu na Kalifornské univerzitě 4 lidi, ovlivnila propaganda Islámského státu. Na radikální organizaci nebyl ovšem napojený. Zpravodajci z FBI nalezli propagandu v Mohamedovým počítači. Student narozený ve Spojených státech plánoval svůj útok předem. Dokázaly to jeho poznámky, které si před útokem sepisoval. Všechny jeho oběti útok přežily. Samotného Mohameda zastřelila policie. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: EU jedná z Davutogluem o řešení migrační krize; Guinea hlásí dvě nákazy virem ebola Foto: Furyk Nazar / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Whisky je nákladná, ale velmi výnosná investice

    Byznys ·

    Za loňský rok se na britských ostrovech prodalo téměř o třetinu více lahví whisky a jejich celková hodnota vyskočila meziročně o čtvrtinu na rekordní úroveň 9,5 milion…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.