BBC: Šíření viru Zika po americkém kontinentu; dánský zákon o zabavování cenností uprchlíků

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že virus Zika poškozující mozek novorozenců se pravděpodobně rozšíří do téměř všech zemí amerického kontinentu. BBC si dále všímá kontroverzního dánského návrhu, který počítá se zabavováním cenností uprchlíků. Získané peníze by měly sloužit k uhrazení nákladů za jejich pobyt.

Čínské úřady osvobodily a deportovaly švédského aktivistu, kterého na začátku ledna zadržely na základě obvinění z narušování národní bezpečnosti. Pětatřicetiletý Peter Dahlin byl zadržen při razii proti právníkům a lidskoprávním aktivistům. Minulý týden se objevil v záběrech státní televize, ve kterých se doznal k porušování zákona. Jeho organizace podpořila lokální advokáty bojující za lidská práva. Švédské ministerstvo zahraničí Dahlinovo propuštění přivítalo, ale vyjádřilo obavy o osudu dalšího Švéda zadržovaného čínskými úřady.
 
Virus Zika, který poškozuje mozek novorozenců, se zřejmě rozšíří do téměř všech zemí amerického kontinentu. Uvedla to Světová zdravotnická organizace. Infekce se u dospělých projevuje zvýšenou teplotou, zánětem spojivek a bolestí hlavy. Lékaři navíc virus spojují s případy tisíců dětí, které se narodily s nedovyvinutým mozkem. Nemoc se od května loňského roku rychle šíří. Už postihla obyvatele 21 zemí především v Karibiku a Jižní Americe. Nejvíce postižena je nyní Brazílie. Virus, který přenášejí hlavně komáři, se poprvé objevil ve 40. letech minulého století u opic, zůstával však v izolovaných oblastech. Zatím proti němu neexistuje lék či vakcína.
 
Dánský parlament bude dnes hlasovat o kontroverzním návrhu, který počítá se zabavováním cenností uprchlíků. Ze získaných peněz by se hradily náklady na pobyt uprchlíků v Dánsku. Návrh vyvolal vlnu kritiky doma i v zahraničí. Dánské úřady nicméně uvádějí, že opatření je spravedlivé a staví žadatele o azyl na roveň nezaměstnaným Dánům. Dánsko loni přijalo patnáct tisíc žadatelů o azyl, letos počítá s dalšími dvaceti tisíci.
 
Rada bezpečnosti OSN schválila vznik pozorovatelské mise, která má kontrolovat odzbrojení povstalců z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Patnáctičlenná rada rozhodla jednomyslně. O dohled OSN požádala před týdnem po vzájemné dohodě kolumbijská vláda společně s vedením povstalců poté, co vyřešili většinu sporných bodů dlouhodobých mírových jednání. Rezoluce navržená Velkou Británií počítá s tím, že OSN vytvoří neozbrojenou pozorovatelskou misi, která bude v Kolumbii působit jeden rok.


Ve švédském uprchlickém zařízení pro mladé žadatele o azyl byla ubodána dvaadvacetiletá zaměstnankyně. Podezřelým je patnáctiletý žadatel o azyl, kterého zadržela policie. Švédský premiér Stefan Lofven, který zločin odsoudil, navštívil detenční centrum u Göteburgu jen několik hodin poté, co k činu došlo. Premiér řekl, že se Švédové nyní bojí podobných zločinů. Švédsko loni přijalo přes 150 tisíc žadatelů o azyl. Společně s Německem je hlavní destinací uprchlíků ze severní Afriky a dalších oblastí.
 
 
Britský polárník Henry Worsley zemřel na vyčerpání a dehydrataci poté, co se pokusil přejít jako první člověk na světě bez cizí pomoci Antarktidu. Pětapadesátiletý bývalý armádní důstojník byl na cestě 71 dnů. Worsley zemřel na kompletní selhání orgánů. Brit se vydal na cestu v listopadu. Trvat měla celkem osmdesát dnů. Trasa přes Antarktidu měřila 1770 kilometrů. Polárník s sebou táhl saně s jídlem, stanem a vybavením. Cestu vzdal 48 kilometrů před cílem a nechal se převézt do nemocnice. Tam však později zemřel.
 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: Šíření viru Zika po americkém kontinentu; dánský zákon o zabavování cenností uprchlíků Foto: ČTK/AP/Felipe Dana

reklama

Další články

  1. Počet i objem bankovek v oběhu loni vzrostl

    Byznys ·

    V České republice bylo ke konci loňského roku v oběhu téměř 2,1 miliardy bankovek a mincí, což je meziroční nárůst o téměř šest procent. Hodnota peněz v oběhu stoupla …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.