BBC: Ekvádor omezil Assangeovi přístup na internet; v Saudské Arábii byl popraven princ

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Ekvádor částečně omezil přístup na internet Julianu Assangeovi. Stalo se tak po zveřejnění materiálů o americké prezidentské kandidátce Hillary Clintonové Assangeovým serverem WikiLeaks. Ekvádor však popírá, že by reagoval na základě pokynů Spojených států amerických. BBC si dále všímá toho, že v Saúdské Arábii došlo k popravě příslušníka královské rodiny. Princ Turki bin Saud al-Kabir byl popraven za vraždu.

Současný americký prezident Barack Obama odmítl spekulace republikánského kandidáta Donalda Trumpa, že by listopadové prezidentské volby měly být zmanipulované. Apeloval na něj, aby si přestal stěžovat a soustředil se na svou kampaň. Uvedl, že Trumpův pokus zdiskreditovat volby ještě dříve, než se konají, nemá v americké historii obdobu. Kritizoval také bezprecedentní obdiv Vladimira Putina, kterým se Trump netají. Trumpovi v posledních týdnech klesá podle předvolebních průzkumů podpora voličů.

 

Ekvádor přiznal, že částečně omezil přístup na internet Julianu Assangeovi. Ekvádor popírá, že by reagoval na základě pokynů Spojených států amerických. Server WikiLeaks, za kterým Assange stojí, dříve obvinil Spojené státy z toho, že po Ekvádoru žádají, aby zastavil uveřejňování dokumentů o prezidentské kandidátce Hillary Clintonové. Spojené státy to popírají. Assange je na ekvádorské ambasádě v Londýně od roku 2012, aby se vyhnul vydání do zahraničí kvůli obvinění ze sexuálních deliktů.

 

Spojené státy americké viní bojovníky takzvaného hnutí Islámský stát z toho, že v bitvě o irácký Mosul používají civilisty jako živý štít. Odhaduje se, že v této baště Islámského státu na severu Iráku zůstává asi sedm set tisíc lidí a zhruba pět tisíc bojovníků. K městu postupuje armáda pod vedením vlády podporovaná Spojenými státy americkými. Operace byla zahájena v pondělí.

 

Indonésie se podle slov svého prezidenta nedávným zavedením chemické kastrace snaží eliminovat pedofily. Prezident uvedl, že Indonésie respektuje lidská práva, ale tvrdě postihuje sexuální zločiny. V Indonésii byl v říjnu schválen kontroverzní zákon o kastracích pedofilů.

 

V Saudské Arábii byl popraven princ. Měl před třemi lety zastřelit muže při hádce v hlavním městě. Podle odhadů Saudská Arábie letos popravila již více než sto třicet lidí. Příslušníci královské rodiny se ale popravují pouze výjimečně.

 

Do mexického vězení dorazil mexický obchodník narozený v Číně, který je obviněn z výroby a prodeje nelegálních drog. Muž prohrál devítiletý spor a byl do Mexika vydán Spojenými státy americkými. Do USA uprchl v roce 2007 poté, co mexická policie v jeho vile zabavila přes dvě stě milionů dolarů.

 

Dva čínští astronauti dorazili do vesmírné laboratoře. Následujících třicet dní zde budou provádět experimenty. Bude to nejdelší čínská vesmírná mise. Čína se snaží etablovat jako vesmírná velmoc. Do roku 2020 by ráda měla vlastní vesmírnou stanici.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

 

BBC: Ekvádor omezil Assangeovi přístup na internet; v Saudské Arábii byl popraven princ Foto: commons.wikimedia.org

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.