BBC: Řekové a Turci jednají o sjednocení Kypru

Ve Švýcarsku probíhá jednání o sloučení rozděleného Kypru. Schůzky se zúčastní generální tajemní OSN Pan Ki-mun, prezident Kypru Nicos Anastasiades a tureckokyperský vůdce Mustafa Akinci. Předchozí mírový plán OSN pro Kypr odmítli řečtí Kypřané v roce 2004. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Vedoucí představitelé Kypru jednají ve Švýcarsku v rámci schůze zprostředkované OSN o sloučení rozděleného ostrova. Schůzky ve středisku Mont Pelerin se účastní i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ten věří v to, že se podaří dohodu vyjednat do jeho odstoupení, k němuž dojde koncem roku.

Prezident Kypru Nicos Anastasiades bude jednat o bezpečnosti a územních problémech s tureckokyperským vůdcem Mustafou Akincimem po dobu pěti dnů. 

Toto jednání bude jedno z mnoha za posledních 42 let zamrzlého konfliktu. Zaměří se na případné převody pozemků, které si nárokují Kypřané. Ti své domovy opustili v roce 1974. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Kurdské oddíly Pešmergů bojují proti jednotkám Islámského státu ve městě Bashiqa, které leží severovýchodně od Mosulu. Stovky Pešmergů podporovaných dělostřelectvem koalice vedené Spojenými státy se dostaly do města Bashiqa v pondělí ráno ze tří různých směrů. V časných odpoledních hodinách poté převzaly kontrolu nad zhruba polovinou města. Informaci uvedla podle BBC irácká armáda. 

 

Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili rezignoval na post guvernéra regionu ukrajinské Oděsy. Důvodem jeho odstoupení byla korupce, k níž mělo docházet v hlavním městě. Saakašvili rovněž kritizoval obrovské bohatství některých ukrajinských politiků. Na postu Guvernéra Oděsy působil od května roku 2015. K tomu získal pravomoc týkající se právě boje proti korupci. V rezignaci jej následoval policejní ředitel Oděsy Giorgi Lortkipanidze. 

 

Prezidentem Nikaragui se stal potřetí v řadě Daniel Ortega. Podle oficiálních výsledků získal levicový vůdce po sečtení 72 procent hlasů. Jeho největší rival středopravicový kandidát Maximo Rodriguez obdržel pouhých 14,2 % hlasů. S vítězstvím Ortegy se do značné míry počítalo. Je totiž populární na poli sociálních programů. Proti němu se rovněž nepostavil silný protikandidát. Ortega v rámci svého prezidentského období vedl zemi k ekonomické stabilitě. Díky tomu si rovněž vytvořil popularitu mezi investory ze zahraničí. 

 

Tesco Bank zastavila možnost online plateb pro zákazníky běžného účtu. Stalo se tak poté, co 20 tisíc klientů přišlo o peníze. Generální ředitel banky Benny Higgins řekl, že existuje velká naděje v navrácení peněz zákazníkům do 24 hodin. Zákazníci nyní budou moct vybírat peníze v hotovosti, platit bezkontaktně nebo se zadáním PINu. Mohou rovněž využívat online bankovnictví. Přístup k online transakcím je prozatím pozastavený. Banka potvrdila, že některé účty se staly terčem hackerského útoku. 

 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Řekové a Turci jednají o sjednocení Kypru Foto: ČTK/AP/Fabrice Coffrini: tureckokyperský vůdce Mustafa Akinci, Pan Ki-mun a kyperský prezident Nicos Anastasiades

reklama

Další články

  1. BBC: Trump viní FBI z napomáhání Clintonové

    Společnost ·

    Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump obvinil zpravodajskou službu FBI z napomáhání demokratické sokyni Hillary Clintonové. FBI totiž v neděli uvedla, že n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.