BBC: Ředitel Samsungu bude formálně obviněn z korupce; razie v berlínských mešitách

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ředitel firmy Samsung I Če-jong bude společně s dalšími čtyřmi manažery obviněn z úplatkářství a zpronevěry. Případ se pojí ke skandálu jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. BBC si dále všímá toho, německá policie podniká v berlínských mešitách razie. Ty mají spojitost s atentátníkem, který najel v prosinci kamionem do stánků berlínských vánočních trhů. 

Ředitel společnosti Samsung I Če-jong bude formálně obviněn z úplatkářství a zpronevěry. Aktuální informaci sdělil státní zástupce Jižní Koreje. Případ se pojí ke skandálu jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, která byla následně odvolána ze své funkce. Její důvěrnice a přítelkyně Čche Son-sil totiž údajně zasahovala do státních záležitostí i přesto, že neměla oficiální funkci, která by jí to umožňovala. Prokurátoři I Če-jonga obviňují z toho, že daroval organizacím přítelkyně prezidentky celkově 41 miliard wonů. V přepočtu na české koruny jde přitom o zhruba 919 milionů korun. Jihokorejský prokurátor rovněž uvedl, že obviněni budou i další čtyři manažeři firmy.

 

Organizace spojených národů varuje před tím, že značné množství dětí riskuje své životy, aby překonaly nebezpečnou cestu z Libye do Itálie. Podle Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) čelí mnoho dětí sexuálnímu zneužívání a násilí ze strany pašeráků a obchodníků. Oběti jen zřídka kdy nahlásí, že byly zneužívány. Děti mají totiž strach ze zatčení a deportace. OSN rovněž uvádí, že v libyjských detekčních táborech je nedostatek potravin, vody a lékařské pomoci.

 

Dvě ženy zapletené do vraždy bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una mohou být podle malajského prokurátora ve středu formálně obviněny z vraždy. Ženy z Indonésie a Vietnamu tak mohou v případě obvinění čelit trestu smrti. Podezřelé měly Kim Čong-nama otrávit pomocí neurotoxického nervového jedu VX. Svoji obhajobu ovšem staví na tom, že šlo o televizní žert.

 

Německá policie podniká v berlínských mešitách razie ve spojitosti s atentátníkem Anisem Amrim, který najel v prosinci kamionem do stánků berlínských vánočních trhů. Do akce je zapojeno 460 policistů. Ti prohledávají byty a nebytové prostory. Policisté zaměřili svoji pozornost rovněž na prozkoumání šesti vězeňských cel. Tunisan Amri zabil kamionem v prosinci dvanáct lidí. Dalších 50 jich zranil. Následně uprchl do Itálie, kde došlo k jeho zabití.

 

Na jihu Afghánistánu v provincii Helmand došlo k zabití 12 policistů. Policejní zdroj BBC sdělil, že do skupiny policistů se infiltrovat člověk z Tálibánu. Ten následně pustil ozbrojence do základny krajského města Lashkar Gah. Další zprávy uvádějí, že samotným vrahem byl člověk, který se do skupiny policistů sám infiltroval. Samotný útok potvrdil i mluvčí guvernéra provincie. Nezveřejnil ovšem podrobnosti. Místní televizní zprávy uvádějí, že Tálibán odcizil zbraně a munici. Tamní nemocnice zase informovala o přijetí 11 těl.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Ředitel Samsungu bude formálně obviněn z korupce; razie v berlínských mešitách Foto: JPstock Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.