BBC: Ebola může v organismu přežívat déle, než se předpokládalo; Brazílie je na pokraji krize

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že virus eboly dokáže přežívat v lidském organismu podstatně déle, než se původně předpokládalo. Lékařská studie zjistila, že se virus může v těle objevovat i po 7 až 9 měsících od vypuknutí onemocnění. BBC dále informuje o tom, že ekonomické a politické problémy Brazílie mohou podle vrchního velitele brazilské armády vést k sociální krizi.

Podle závěrů nedávno zveřejněné studie dokáže virus eboly přežívat ve spermatu mužů, kteří byli ebolou infikováni, podstatně déle, než se původně předpokládalo. Vědci odebrali vzorky spermatu téměř stovce mužů v Sierra Leone a zjistili, že se virus eboly stále nachází ve čtvrtině z odebraných vzorků, a to i po 7 až 9 měsících od vypuknutí onemocnění.

Myanmarská vláda by měla brzy podepsat dohodu o příměří s osmi ozbrojenými etnickými skupinami. Nepůjde ale o všechny ozbrojené skupiny, které proti vládě bojují. Podpisovým ceremoniálem, který se uskuteční v hlavním městě Neipyijto, vyvrcholí vyjednávání, která trvala více než dva roky.

Celkem 100 významných Američanek se spojilo a zahájilo činnost nové lobbistické skupiny. Jejím cílem bude zasadit se o nové zákony, které by měly pomoci snížit míru násilí souvisejícího se zbraněmi. „Ženskou koalici zdravého rozumu”, jak se skupina nazývá, vede bývalá kongresmenka Gabrielle Giffordsová, která před čtyřmi lety po průstřelu hlavy jen těsně unikla smrti. Koalice by chtěla upozornit také na souvislost mezi střelnými zbraněmi a domácím násilím.

Policie v Jeruzalémě zastřelila dva Palestince, kteří se během několika předchozích incidentů pokusili ubodat izraelské občany. Izrael už dříve v tomto týdnu rozmístil po celém území vojáky, kteří mají policii pomoci zastavit vlnu násilí z posledních dní. Izraelští vojáci a policisté se střetli s palestinskými demonstranty v Betlémě a v oblasti Západního břehu Jordánu.

Podle vrchního velitele brazilské armády představují politické a ekonomické problémy, s nimiž se Brazílie v současné době potýká, riziko, které by mohlo vést k sociální krizi. Brazílie podle něj zažívá extrémně složité období.

Hlavní opoziční vůdce v Guineji ještě před oficiálním vyhlášením výsledků oznámil, že odstupuje z prezidentských voleb. Cellou Dalein Diallo prohlásil, že při nedělních volbách došlo k rozsáhlým podvodům, a že výsledek takových voleb neuznává.

Vědci ve Španělsku našli zkamenělinu savce z období, kdy na planetě Zemi žili dinosauři. Zkamenělina je v tak dobrém stavu, že umožní provést analýzu vnitřních orgánů tohoto savce. Zvíře bylo velké přibližně jako krysa a žilo na naší planetě před 125 miliony let.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Ebola může v organismu přežívat déle, než se předpokládalo; Brazílie je na pokraji krize Foto: ČTK/AP/Abbas Dulleh

reklama

Další články

  1. Twitter propustí osm procent svých zaměstnanců

    Byznys ·

    Americká internetová společnost Twitter propustí až 336 zaměstnanců, což představuje zhruba osm procent její pracovní síly. Společnost to uvedla v dnešním sdělení. Pro…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.