BBC: Dva mrakodrapy ve Spojených arabských emirátech zachvátil požár; střelba v Kapitolu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že dva rezidenční mrakodrapy severně od Dubaje zasáhl požár. Jde o třetí podobný incident během jednoho roku. BBC si dále všímá, že policie postřelila ozbrojeného muže, který se snažil dostat do návštěvnického centra sídla amerického Kongresu. Zranění utrpěla také kolemjdoucí žena.

Američtí vyšetřovatelé se dokázali dostat k obsahu telefonu iPhone používaným jedním z pachatelů prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu i bez pomoci výrobce - společnosti Apple. Americké ministerstvo spravedlnosti vzápětí odvolalo svou žalobu na společnost, kterou se domáhalo, aby Apple pomohl s odblokováním telefonu. Vyplývá to z dokumentů, které ministerstvo poslalo k soudu. Spor byl ostře sledovaný, protože mohl mít širší důsledky pro ochranu osobních údajů. Syed Farook spolu s manželkou v San Bernardinu loni postříleli 14 lidí a dalších 22 zranili.

Brazilský ministr turistiky Henrique Eduardo Alves odstoupil z funkce. Jeho rezignace zesiluje tlak na prezidentku Dilmu Rousseffovou, kterou chtějí opoziční zákonodárci odvolat z postu hlavy státu. Rouseffová podle nich kvůli porušila zákon o fiskální odpovědnosti ve  snaze zacelit díry v předloňském státním rozpočtu. Hlasy proti Rousseffové zaznívají i kvůli korupční aféře kolem státní energetické společnosti Petrobras. Opozice tvrdí, že část z úplatků sloužila k financování její předvolební kampaně. Dnes by mělo proběhnout i hlasování mezi koaličními partnery prezidentky ohledně opuštění koalice.

Dva rezidenční mrakodrapy ve Spojených arabských emirátech severně od Dubaje zasáhl rozsáhlý požár. Jde o třetí podobný incident během jednoho roku. Obyvatelé hořících budov komplexu o několika mrakodrapech s celkem 3000 byty byli evakuováni, ale někteří museli byli ošetřeni kvůli dýchacím problémům a drobným zraněním. Poslední požár vypukl i v Dubaji na Nový rok, kdy museli být evakuování lidé z třiašedesátipatrového věžáku v centru města.

Americká policie postřelila ozbrojeného muže, který se snažil dostat do návštěvnického centra Kapitolu, sídla amerického Kongresu ve Washingtonu. Muž údajně namířil zbraň na ochranku. Po zásahu policie byli zraněný podezřelý i kolemjdoucí žena, která rovněž utrpěla zranění, převezeni do nemocnice. Podle policie je podezřelý policii znám, jde o 66letého Larryho Dawsona z Tennessee. Zasedání Kongresu narušil už minulý rok.

Fayçal C podezřelý z účasti na teroristický útocích v Bruselu, byl propuštěn na svobodu. Podle belgického soudu proti němu neexistuje dostatek důkazů. Muž byl podle belgických médií podezříván, že je třetím mužem na snímku, zachycujícím dvojici útočníků na bruselském letišti. Podle posledních zpráv výbuchy na bruselském letišti a v metru, k nimž se přihlásila organizace Islámský stát, zabily 35 lidí a zranily více než tři sta osob.

Pákistánský premiér Naváz Šaríf vyzval bezpečnostní složky k lepší koordinaci boje proti teroru den poté, co v Láhauru zahynulo při teroristickém útoku přes 70 osob a dalších 300 bylo zraněno. K útoku, který cílil na místní křesťany při oslavě velikonoc, se přihlásila odnož Al-Káidy ul Ahrár. Policie v následné razii zadržela několik osob a zadržela zbraně.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: Dva mrakodrapy ve Spojených arabských emirátech zachvátil požár; střelba v Kapitolu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. FBI prolomila iPhone atentátníka ze San Bernardina

    Společnost ·

    Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se dostal do telefonu střelce z amerického San Bernardina Syeda Farooka bez pomoci jeho výrobce, společnosti Apple. Oznámilo to am…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.