BBC: Dvě stě kongresmanů a senátorů žaluje Donalda Trumpa

Okolo dvou stovek demokratických kongresmanů a senátorů zažalovalo amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podezřívají jej z toho, že prostřednictvím jeho rodinných podniků přijímal bez souhlasu Kongresu peníze od cizích zemí. Podle BBC World Service jde o největší počet zákonodárců, kteří kdy na území USA historicky žalovali amerického prezidenta.

Trump podle nich nezískal potřebný souhlas Kongresu, který si v tomto případě podmiňuje americká ústava. V podobných případech Trumpa žalují i státní úředníci a soukromé podniky.

Bílý dům tato obvinění popřel. Mluvčí bílého domu Sean Spicer oznámil, že za soudním nařízením může stát „stranická politika“. 

Ministerstvo spravedlnosti se odmítlo vyjádřit k nejnovější žalobě ze strany zákonodárců, ale již dříve uvedlo, že žalovat prezidenta jako soukromou osobu je protiústavní.

Podle BBC je do žaloby zapojeno nejméně 30 senátorů a 166 kongresmanů. „Prezident Trump má střetu zájmů v nejméně 25 zemích. Zdá se, že využívá prezidentství k maximalizování svých zisků,“ řekl kongresman John Conyers, kterého cituje agentura Reuters.

Konglomerát The Trump Organization prezident formálně svěřil do správy svých dvou nejstarších synů Donalda mladšího a Erica. Organizace zahrnuje více než 500 podnikatelských subjektů včetně hotelů, golfových hřišť a bytových domů, mnohé z nich přitom obchodoval se zahraničními vládami.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Rodiče amerického studenta Otto Warmbiera uvedli, že jejich syn čelil „brutalitě“ za strany „vyvrhelského“ režimu. Stalo se tak poté, co jej propustila Severní Korea. Dvaadvacetiletý student byl ovšem v kómatu. Severní Korea dříve Warmbiera odsoudila k 15 letům vězení za to, že se pokusil z hotelu ukradnout propagandistický znak. Režim vládce Kim Čong-una oznámil, že Američan dostal loni po soudu prášek na spaní. Poté se ovšem neprobudil.

 

Vyšetřovatelé Organizace spojených národů (OSN) zjistili, že letecké údery podporované Spojenými státy americkými na „hlavní město“ Islámského státu Rakka, způsobily „ohromující počet civilních obětí“. Koaliční bojové letouny zahájily útok na pevnosti IS minulý týden za podpory kurdských a arabských bojovníků. Od té doby Syrské demokratické síly (SDF) obsadily území na západě, východě a severu bašty islamistických radikálů. Důsledkem bity město opustilo na 160 tisíc civilistů.

 

Vojáci v Nigeru zachránili na severu země téměř sto uprchlíků. Narazili na ně ve chvíli, kdy se nacházeli na pokraji smrti v saharské poušti. Informaci uvedly zdroje z tamní armády. Převaděči opustili skupinu, v níž nechyběly ženy a děti. Běženci neměli přísun vody a potravin. Podle tamních informací došlo k úmrtí jednoho dítěte. Zpráva nebyla ovšem prozatím potvrzena. Trasa vedoucí z Nigeru do Libye je jednou z hlavních cest, kterou proudí uprchlíci do severní Afriky. Tam se musí dopravit před tím, než se pokusí absolvovat náročnou plavbu přes Středozemní moře. Jednoduchá ovšem není rovněž cesta přes poušť. Běženci totiž cestují s malým množstvím potravin a vody v přecpaných nákladních vozech.

 

Americký prezident Donald Trump vyzval republikánské senátory, aby navrhli více štědrý zákon o zdravotním pojištění. Podle jeho slov by jím tak chtěl nahradit „průměrný“ zákon, který prošel minulý měsíc parlamentem. Nový návrh na zdravotnickou reformu však Trump dříve nazval „velkým plánem“. Došlo k tomu poté, co těsně prošel v poměru 217 ku 213 hlasů poslaneckou sněmovnou. Jeho aktuální slova o průměrném plánu se tak rozchází s jeho předchozím opěvováním. Samotný návrh reformy zdravotního pojištění čelil velké kritice. Otázkou zůstává, zdali se za něj postaví Senát. Zrušení zákona o cenově dostupné zdravotnické péči Obamacare bylo klíčovým slibem Trumpovy předvolební prezidentské kampaně. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Dvě stě kongresmanů a senátorů žaluje Donalda Trumpa Foto: W. Scott McGill / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kampaň vodky Smirnoff si střílí z Trumpa

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump stále čelí obvinění z napojení na Rusko během listopadových voleb. Celou kauzu se přitom rozhodla využít světoznámá značka vodky Smirno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.