BBC: Donald Trump kritizoval londýnského starostu

Londýnského starostu Sadiqa Khana po teroristických útocích kritizoval americký prezident Donald Trump. Khan podle Trumpa situaci podceňoval, protože Londýňanům tvrdil, že není důvod se znepokojovat. Khan prostřednictvím svých spolupracovníků Trumpovi vzkázal, že americký prezident vytrhl jeho prohlášení z kontextu, neboť Khan se tímto výrokem vyjadřoval k citelnému zvýšení policejní přítomnosti v ulicích metropole. Informovalo o tom BBC World Service.  

Khanův mluvčí vzápětí uvedl, že starosta má v důsledku atentátu důležitější věci na práci než reagovat na Trumpův „neinformovaný tweet“. Trump podle něj „úmyslně změnil kontext (starostových) slov vyzývajících Londýňany a návštěvníky hlavního města, aby nebyli znepokojeni, když uvidí v ulicích města více policistů, včetně ozbrojených,“ řekl starostův mluvčí.

Americký prezident Donald Trump na twitteru nabídl Británii pomoc po londýnských atentátech a současně připomněl svůj kontroverzní zákaz vstupu do země lidem z některých muslimských zemí. Jeho následný tweet, který kritizoval londýnského starostu rozhněval mnoho Britů. Trumpa za jeho příspěvek kritizoval například vůdce liberálních demokratů Tim Farron.

BBC připomíná, že to není poprvé, co se Trump a Khan střetli. 

Během loňské prezidentské kampaně v USA Trump navrhoval zákaz vstupu muslimům do Spojených států, ale navrhl, že by v případě Khana, který je prvním muslimským starostou Londýna, mohl udělat výjimku. Khan nabídku odmítl s tím, že: „Není to o mně, je to o mých přátelích, rodině a další z celého světa.“

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Britská policie v souvislosti s teroristickým útokem v Londýně, při němž zemřelo 7 lidí a 48 bylo zraněno, zatkla 12 lidí. K zatýkání došlo v londýnské čtvrti Barking a prohledáván byl také dům, kde bydlel jeden ze tří útočníků. Z 12 zatčených je 7 žen. Pětapadesátiletý muž byl následně propuštěn. Britská policie zatím jména tří útočníků nezveřejnila. K atentátu se přihlásila teroristická skupina Islámský stát. Policie zjišťuje, jestli útočníci jednali sami, nebo byli součástí rozsáhlejší sítě.

 

Britská premiérka Theresa Mayová chce v návaznosti na londýnský teroristický útok zpřísnit nařízení týkající se technologických firem a zabránit šíření extrémismu pomocí sociálních médií. Společnosti se nicméně domnívají, že tato omezení nebudou fungovat. Skupiny pro lidská práva však tvrdí, že při šíření extrémistických ideologií technologické firmy nejsou tím hlavním problémem. Kritiku britské premiérky dokonce označili za intelektuálně zjednodušenou. Společnosti Twitter, Facebook a Google svorně tvrdí, že s extrémismem tvrdě bojují a investovaly do něj spoustu peněz.

  

Francouzský prezident Emmanuel Macron odsoudil sobotní teroristické útoky v Londýně. Při útoku zemřel také jeden Francouz a 4 byli zraněni, jak uvedlo Britské ministerstvo zahraničí. Macron v telefonickém rozhovoru s britskou premiérkou řekl, že Francie nyní víc než kdy jindy stojí po boku Británie. Zabita byla také 1 Kanaďanka a mezi zraněnými jsou dva Němci. Jména mrtvých britská policie zatím nezveřejnila. Kromě Macrona solidaritu s Velkou Británií vyjádřil také kanadský premiér Justin Trudeau nebo australský premiér Malcolm Turnbull.

 

Padesát tisíc diváků se zúčastnilo benefičního koncertu americké zpěvačky Ariany Grande s názvem One Love Manchester, který se včera uskutečnil v britském Manchesteru. Koncert se stal nocí jednoty, útěchy a radosti. Po posledním zpěvaččině koncertu 22. května došlo k sebevražednému bombovému útoku, při kterém zemřelo 22 lidí. Tentokrát přišli fanoušci americkou popovou hvězdu podpořit a ukázat, že se nevzdají ani po teroristických útocích. Na úspěšném koncertě vystoupila také skupina Take That, Robbie Williams nebo Coldplay.

 

Sociálními médii se rychle šíří fotografie muže klidně sekajícího zahradu s hrozivým tornádem v pozadí. Muž údajně o tornádu věděl, jak potvrdila jeho manželka, která médiím fotografii zaslala a upřesnila, že tornádo bylo v té době asi 2 km od jejich domu v kanadské provincii Alberta, tedy mnohem dál, než se z fotografie zdá.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Donald Trump kritizoval londýnského starostu Foto: Sadiq KHAN; Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Černá Hora dnes oficiálně vstoupí do NATO

    Společnost ·

    Černá Hora se dnes slavnostním uložením přístupových dokumentů na americkém ministerstvu zahraničí oficiálně stane 29. členem Severoatlantické aliance (NATO). Ceremoni…

  2. Začal boj o osvobození Rakky od IS

    Společnost ·

    Operace s cílem osvobodit město Rakka, které je baštou Islámského státu (IS) v Sýrii, už začala. Turecko o tom informovaly Spojené státy, oznámil dnes turecký premiér …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.