BBC: Demokratický bojkot Trumpovy inaugurace roste

Počet amerických Kongresmanů z řad demokratů, kteří budu bojkotovat inauguraci nového prezidenta Donalda Trumpa, vystoupal na 26. Mnozí z nich jako důvod uvedli nedávný Trumpův útok na sociálních sítích na černošského bojovníka za lidská práva a kongresmana Johna Lewise. Salo se tak poté, co Lewis označil Trumpa za nelegitimního prezidenta. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Po Lewisově kritice o něm Trump na svém Twitteru hovořil jako o člověku, „který jen mluví a nemá žádné výsledky“. Lewis byl prominentním členem amerického hnutí za občanská práva a mnohými Američany je pokládán za hrdinu. Před 52 lety byl těžce zraněn na protestním pochodu v Alabamě v době boje za práva černochů v USA.

Trump se nicméně sešel se synem zavražděného černošského aktivisty Martina Luthera Kinga, který se k jejich slovní roztržce vyjádřil. Martin Luther King III tento incident bagatelizoval po schůzce s Trumpem v New Yorku, kterou popsal jako „velmi konstruktivní“. Řekl, že v zápalu momentu se toho „řekne hodně na obou stranách“.

Dcera legendárního bojovníka za práva černochů Beatrice Kingová naopak Trumpa odsoudila. Během vzpomínkové slavnosti na otcovu počest v Atlantě řekla, že „Bůh může zvítězit nad Trumpem“.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Turecká policie dopadla útočníka podezřelého ze silvestrovského masakru v istanbulském nočním klubu, při kterém zahynulo 39 lidí. Uzbecký občan Abdulgadir Mašaripov byl údajně zadržen v istanbulské čtvrti Esenyurt. Při útoku 31. prosince zemřeli také občané Francie, Tuniska, Libanonu, Indie a dalších zemí a další desítky lidí byly zraněny. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát, která ho označila za pomstu za tureckou vojenskou intervenci v Sýrii.

 

Francouzský prezident Francois Hollande odmítl kritiku německé kancléřky Angely Merkelové ze strany nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Donald Trump v rozhovoru pro časopis The Times uvedl, že Merkelová udělala katastrofální chybu, když umožnila přijetí více než jednoho milionu migrantů do Německa. „Evropa nepotřebuje rady zvenčí, co má dělat,“ uvedl Hollande s tím, že Trumpova poznámka nebyla vhodná. Také kancléřka Merkelová uvedla, že Evropská unie se bude rozhodovat sama za sebe.

 

Britská premiérka Theresa Mayová dnes v proslovu uvede, že si Británie po odchodu z Evropské unie nebude nárokovat ani částečné členství. Podle náznaků citovaných britskými médii Mayová řekne, že Británie zřejmě nezůstane ani u unijního jednotného trhu a celní unie. Podle vyjádření premiérčina úřadu si britská vláda chce nyní vytyčit 12 priorit, o kterých chce vyjednávat s ostatními státy unie. S napětím očekávaný projev konzervativní političky budou pečlivě zkoumat především lídři ostatních zemí unie a finanční trhy.

 

Ve věku 82 let zemřel Gene Cernan, poslední astronaut, který vstoupil na Měsíc. O jeho úmrtí informoval americký úřad pro letectví a vesmír NASA. Cernan byl jedním z pouze tří lidí, který byl na Měsíci dvakrát. Jako poslední člověk zanechal stopy na lunárním povrchu v roce 1972, kdy byl kapitánem raketoplánu Apollo 17. Na Měsíc vstoupilo celkem 12 lidí, z nichž naživu je dnes pouze šest.

 

Nejméně 10 000 lidí už zahynulo při ozbrojeném konfliktu v Jemenu, ve kterém proti sobě stojí povstalci z kmene Hútiů a provládní síly podporované Saúdskou Arábií. O posledních číslech z téměř dvou let trvajícího konfliktu informovala Organizace spojených národů. Konflikt v Jemenu začal v březnu roku 2014, kdy šíitští povstalci s podporou Íránu obsadili metropoli Saná a začali zabírat další území na západě a jihu země. O rok později do konfliktu vstoupila arabská koalice pod vedením Saúdské Arábie. Hájí zájmy jemenské vlády, která se na určitý čas uchýlila do exilu v Rijádu a loni se vrátila do Adenu na jihu země.

  

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Demokratický bojkot Trumpovy inaugurace roste Foto: Donald TRUMP; Zdroj: Joseph Sohm / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.