BBC: Žádatelé o azyl v Británii, by o něj mohli požádat už ve Francii

Prezident francouzského regionu, jehož součást je přístavní město Calais, chce upravit bilaterální dohody s Velkou Británií. Xavier Bertrand tím chce dosáhnout toho, aby migranti žádající o azyl ve Velké Británii, mohli uplatnit svůj nárok už ve Francii. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Pokud by žadatelé o azyl neuspěli, byli by navráceni do země svého původu. Britsko-francouzská smlouva s názvem Le Touquet umožňuje, aby britští úředníci kontrolovali pasy v Calais a jejich francouzské protějšky v Doveru. Bertrand nemá moc změnit smlouvu, ale dva prezidentští kandidáti, kteří se zdají být favority pro francouzské prezidentské volby 2017, jsou jeho návrhu nakloněni.
V táboru v Calais známém jako Džungle žije na 9000 migrantů, z nichž mnoho se snaží dostat do Británie. Calais se stalo centrem uprchlické krize ve Francii. Takzvaný uprchlický tábor Džungle se rozšiřuje a téměř každý večer se migranti snaží schovat do vozidel mířících přes kanál La Manche do Británie.
________________________________________________________________

BBC dále informuje:

 
Povstalci z hlavního kolumbijského povstaleckého hnutí FARC oznámili zahájení trvalého příměří, které začalo platit dnes v noci místního času. Ukončení bojů následuje po čtyřech letech mírových rozhovorů vedených na Kubě a znamená konec pro 52 let trvající povstalecký boj. Povel k ukončení bojů dal šéf hnutí Rodrigo Londono. Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos už podepsal dekret o ukončení vojenských operací proti rebelům z FARC s platností od dnešní půlnoci. Konečná mírová dohoda má být podepsána během několika týdnů.

 

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel uvedl, že budoucnost Evropské unie může záviset na tom, jak se podaří vyjednat odchod Británie z EU. Podle německého politika by unie také mohla skončit „u ledu“, pokud další státy budou následovat příkladu Británie. Dodal, že Británie si nemůže vzít z unie „hezké věci“ a žádnou zodpovědnost. Gabrielovo prohlášení přicházení v reakci na oznámení britské premiérky Theresy Mayové, která na středu svolává schůzi kabineti v souvislosti s Brexitem. Úřad kancléřky oznámil, že odchod Británie z EU je prvním na seznamu jejích priorit.

 

Americký vesmírný úřad pro vesmír a letectví NASA ukončil rok trvající simulaci pobytu na Marsu, které se v izolaci na Havaji účastnil tým šesti lidí. Ti žili od 29. srpna loňského roku ve speciálním příbytku bez čerstvého vzduchu, čerstvého jídla či soukromí. Podle expertů by případná mise na Mars, v níž by byli lidé, trvala mezi rokem až třemi lety. Roční simulace, již se zúčastnili odborníci z Havajské univerzity, byla nejdelší svého druhu od ruské simulace trvající 520 dní.

 

Studie vědců z Edinburské univerzity přišla s novým testem, který by mohl pomoci s diagnózou Parkinsonovy choroby v jejích počátečních stádiích. Parkinsonova choroba jeneurodegenerativním onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v mozku. Nový diagnostický test bude založen na rozlišení toho, jak přilnavé jsou bílkovinné molekuly v mozku pacientů. Podle vědců právě nahromaděné molekuly bílkovin v jakýchsi chomáčích v mozku pacienta souvisejí se symptomy Parkinsonovy choroby. Studie britských vědců vyšla v časopise Anály klinické a translační neurologie.

 

Ve věku 66 let zemřel v neděli jeden z nejslavnějších hudebníků Latinské Ameriky, mexický zpěvák Juan Gabriel. Autor více než 1500 písní, který prodal přes 40 milionů alb, zemřel na infarkt ve svém domě v Santa Monice v americké Kalifornii den po koncertu v Las Vegas. Za více než čtyřicetiletou kariéru napsal Juan Gabriel přes 1500 písní, které byly přeloženy do řady jazyků a interpretovány mnoha jinými zpěváky. K jeho největším hitům patří Amor Eterno či Querida.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Žádatelé o azyl v Británii, by o něj mohli požádat už ve Francii Foto: Anjo Kan / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.