BBC: Další sporný zásah americké policie proti muži černé pleti; východ Číny sužují záplavy

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v úterý zastřelila louisianská policie černocha Altona Sterlinga. Majitel obchodu, před kterým došlo k incidentu, poskytl médiím video, podle kterého muž ve chvíli zásahu policisty neohrožoval. BBC dále informuje, že rozsáhlé záplavy na východě Číny si už vyžádaly přes 180 lidských životů.

Spojené státy americké přinutily Velkou Británii k invazi v Iráku v roce 2003 předčasně, tvrdí bývalý britský velvyslanec při Organizaci spojených národů ve světle Chilcotovy zprávy. Její příprava trvala několik let. Dlouho očekávaná zpráva byla zveřejněna včera a uvádí, že bývalý britský premiér Tony Blair přecenil riziko, které v té době představoval Saddám Husajn. Blair podle dokumentu poslal do Iráku špatně připravené jednotky a neměl dostatečné plány pro další řešení situace. Podle vyjádření bývalého velvyslance při OSN chtěl Blair před zahájením invaze, aby OSN schválila příslušnou rezoluci. Zástupci Spojených států amerických to však podle jeho tvrzení považovali za ztrátu času.

 

Ve Spojených státech se znovu sešly stovky protestujících u obchodu, kde policie v úterý v Louisianě zastřelila černocha Altona Sterlinga. Včera se objevilo druhé video, které zachycuje incident mezi mužem a policií. Policie tvrdí, že muž byl ozbrojen. Včerejší video poskytl médiím majitel obchodu a dokazuje podle něj, že muž ve chvíli zásahu policisty neohrožoval. Jedná se o další z řady sporných zásahů policie proti černochům. Podobné případy již v Americe vyvolaly diskuzi o použití síly ze strany policejních složek.

 

Vězeňská služba sleduje Chelsea Manningovou, která si odpykává třiceti pětiletý trest za vynesení tajných diplomatických a armádních informací serveru WikiLeaks. Manningová byla tento týden převezena do nemocnice po té, co se údajně pokusila oběsit. Údaje vynesla ještě jako voják americké armády. Odsouzena byla roce 2013 a následně si změnila pohlaví.

 

Na východě Číny hrozí i nadále záplavy. Záchranné složky se snaží využít dočasné zlepšení počasí a pokoušejí se především zajistit vodní nádrže. V oblasti nadále trvají dopravní omezení a výpadky dodávky vody i elektřiny. Záplavy si vyžádaly přes 180 lidských životů, v regionu nadále vládne chaos. Záplavy se dotkly 32 milionů lidí ve 26 provinciích.

 

Spojené státy americké poprvé uvalily sankce na severokorejského vůdce Kim Čong-una. Viní ho z porušování lidských práv. Podle vyjádření ministerstva financí za ně nese osobní odpovědnost. Spolu s vůdcem je na seznamu i dalších deset vysoce postavených severokorejských funkcionářů. Sankce zmrazily jejich veškerý majetek ve Spojených státech a americkým občanům zakazují obchodní styky s uvedenými lidmi. Organizace spojených národů již dříve uvalila sankce na Severní Koreu jako takovou.

 

Francie ve středu odsoudila dva bývalé starosty k doživotnímu vězení za genocidu a zločiny proti lidskosti ve Rwandě z roku 1994. Hutuové tehdy během tříměsíčního řádění zabili přes osm set tisíc Tutsiů a politicky umírněných Hutuů. Ve Rwandě i jinde ve světě v souvislosti s genocidou probíhá několik soudních řízení.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Další sporný zásah americké policie proti muži černé pleti; východ Číny sužují záplavy Foto: ČTK/AP/Gerald Herbert

reklama

Další články

 1. Libra se dostala vůči dolaru na 31leté minimum

  Byznys ·

  Britská libra dnes na devizových trzích pokračuje v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 dolarů a sestoupila až na 1,2798 dolaru, tedy nové minimum za téměř 31 l…

 2. ECB představila novou 50 eurovou bankovku

  Byznys ·

  Evropská centrální banka dnes představila novou bankovku v hodnotě 50 eur, která má více bezpečnostních prvků, aby bylo těžší ji padělat. Do oběhu má být nová bankovka…

 3. Fotogalerie: Historie americké vlajky

  Společnost ·

  Američané dnes slaví Den nezávislosti, který připomíná přijetí Deklarace nezávislosti Spojených států. V tento den jsou vlajkou se třinácti pruhy a padesáti hvězdami d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.