BBC: Co je „Covfefe“? Trumpův mluvčí bagatelizuje podivný tweet

Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, Sean Spicer, se snažil bránit pravděpodobně zkomolený příspěvek prezidenta na Twiiteru. V něm Trump těsně po půlnoci místního času napsal: „I přes neustálé negativní tiskové covfefe“. Na tiskové konferenci Spicer uvedl, že „prezident a malá skupina lidí přesně vědí, co měl na mysli“. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. 

Na otázku reportéra, zda by si lidé měli dělat s podivným tweetem starosti, Spicer odpověděl, že nikoliv.

Trump, který měl pravděpodobně v úmyslu napsat „press coverage“ (pokrytí v tisku), větu nedokončil a později ho odstranil. Poté, co se na sociálních sítích objevila záplava vtipů s hastagem #covfefe napsal nový příspěvek: „Kdo zjistí skutečný význam ‚covfefe‘??? Užijte si to!“. Tento tweet zveřejnil pak brzy ráno v 06:09, více než šest hodin po původní zprávě, která byla zveřejněna v 00:06.

Twitter/printscreen

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Vedoucí představitelé Číny a Evropské unie se musí domluvit na společném prohlášení ohledně pařížské klimatické dohody. Návrh dokumentu podle BBC zdůrazňuje „nejvyšší politický závazek“ k realizaci dohody. Obecně se předpokládá americké odmítnutí dohody ve chvíli, kdy se prezident Donald Trump připravuje oznámit, že se jí Spojené státy vzdávají. Společné prohlášení bude oznámeno v pátek po summitu v Bruselu. Více než rok se čínští a evropští představitelé zákulisně domlouvají na společném prohlášení o změně klimatu a čisté energii. Dokument klimatické dohody zdůrazňuje nebezpečí vycházející z rostoucích teplot „jako otázku národní bezpečnosti a násobícího faktoru sociální a politické křehkosti“. Přechod na čistou energii má přitom vytvořit nová pracovní místa a zajistit hospodářský růst.

 

V americkém městě Los Angeles loni stoupl počet lidí bez domova o 20 % navzdory snaze bojovat proti tomuto problému. Množství bezdomovců v širším okolí losangelského okrsku stouplo o 23 procent. Hlavními důvody tohoto problému jsou vysoké životní náklady ruku v ruce se zvyšujícím se nájemným. Los Angeles je po dlouhou dobu známé jako hlavní město bezdomovců Spojených států. V roce 1993 byla zřízena speciální agentura s označením Los Angeles Homeless Services Authoriy.

  

Senátní výbor pro zpravodajské služby ve spojitosti s vyšetřováním napojení na Rusko předvolal některé bývalé členy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Konkrétně pak jde o bývalého bezpečnostního poradce Michaela Flynna nebo advokáta Michaela Cohena. O předvolání několika osob k výpovědi, poskytnutí osobních dokumentů a obchodních záznamů požádal republikán Mike Conaway společně s demokratem Adamem Schiffem. Kongres požaduje podobné informace rovněž od dalších bývalých Trumpových spolupracovníků, mezi nimiž figurují Roger Stone, Paul Manafort a Carter Page.

 

Afghánský prezident Ašraf Ghaní odsoudil bombový útok, k němuž došlo v hlavním městě Kábulu. Atentát si vyžádal smrt nejméně devadesáti lidí. Ghaní atentát označil za zbabělý čin. Sebevražedný útočník odpálil výbušninu nastraženou v cisterně nákladního vozu poblíž vysoce střežené diplomatické čtvrti během ranní špičky. Výbuch, po němž zůstal kráter, zranil okolo 400 osob. K odpovědnosti za útok se nepřihlásila žádná skupina. Spoluúčast ovšem popřeli bojovníci Tálibánu. Nedávné útoky v Kábulu byly v minulosti pod režií právě islamistů z Tálibánu nebo radikální organizace Islámského státu. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Co je „Covfefe“? Trumpův mluvčí bagatelizuje podivný tweet Foto: Sean SPICER; Zdroj: a katz / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.