BBC: Clintonová zvítězila ve Washingtonu; ruští hackeři nabourali data volební komise v USA

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že volební primárky v USA skončili vítězstvím Hillary Clintonové ve Washingtonu D.C. Její protikandidát Bernie Sanders nejspíš bude o demokratickou nominaci bojovat až do červencového sjezdu strany. BBC si dále všímá, že se ruští hackeři nabourali do dat demokratické volební komise, aby získali informace o Donaldu Trumpovi. 

Americký prezident Barack Obama kritizoval reakci republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa na střelbu v baru v Orlandu. Zákazy týkající se muslimů, které Trump navrhuje, podle Baracka Obamy nepředstavují takovou Ameriku, jakou by si Američané přáli. Pokud se bude k muslimům přistupovat jinak než k ostatním lidem, povede to podle jeho názoru ke snížení bezpečnosti v zemi a prohloubení rozkolu mezi západem a muslimským světem.

 

Podle oficiálních amerických zdrojů se ruští hackeři nabourali do dat demokratické volební komise, aby získali informace o Donaldu Trumpovi. Ruská vláda podíl na útoku popírá. Mělo se jednat o údaje z emailů a chatu. Hackeři měli zaútočit také na sítě Donalda Trumpa a Hillary Clintonové.

 

Podle odborníků Světové zdravotnické organizace je i nadále riziko celosvětového šíření viru zika v důsledku konání Olympijských her v Brazílii malé. Domnívají se, že hry není nutné rušit ani přesouvat. Olympijské hry se budou konat v srpnu, kdy je v Brazílii zima. Komáři, kteří virus přenášejí, nejsou v tomto ročním období příliš aktivní. Počet turistů mířících do Brazílie je i tak vysoký a konání her podle zdravotníků nepředstavuje zásadní riziko. Virus zika je dáván do souvislosti se vznikem vrozených vad, především se zakrněním mozku.

 

Policie v Argentině zatkla bývalého ministra při pokusu ukrýt značný finanční obnos v hotovosti. Jeptišky v klášteře nedaleko Buenos Aieres zavolaly policii na muže, který přes zeď kláštera házel plastové pytle. Ukázalo se, že se jedná o bývalého ministra pro státní zakázky Jose Lopeze a pytle jsou plné peněz. Muž byl zatčen kvůli držení zbraně. Nyní je vyšetřován i kvůli možnému pokusu o praní špinavých peněz. Byl ministrem ve vládě Cristiny Fernandez de Kirchner, která v Argentině vládla do loňského prosince.

 

Ve Velké Británii vrcholí kampaň před referendem o odchodu země z Evropské unie. Vláda varuje voliče, že případný odchod by britským domácnostem ničím neprospěl. Referendum se koná 23. června.

 

Ve Spojených státech amerických skončilo vítězstvím Hillary Clintonové ve Washingtonu D.C. období primárek. Její tým doufá, že demokratický protikandidát Bernie Sanders uzná její vítězství. Podle zdrojů blízkých vermontskému senátorovi chce Sanders o demokratickou nominaci bojovat až do červencového sjezdu strany.

 

Členové hudební skupiny Led Zeppelin před soudem popřeli obvinění, že by ukradli hudbu ke svému hitu Starway to Heaven z roku 1971. Jsou obvinění z toho, že si začátek písně půjčili od skupiny Spirit. Podle jejich právního zástupce není zřejmé, že by píseň vůbec v té době znali. Dále je sporné, zda se na souslednost not vztahují autorská práva a kdo je drží.

 

Fotbalová UEFA  varovala Rusko, že ho vyloučí z fotbalového mistrovství Evropy 2016, pokud jeho fanoušci způsobí další problémy. Rusko také dostalo pokutu 150 000 eur. Pokuta i hrozící diskvalifikace se vztahují pouze k událostem, které se odehrály uvnitř stadionu. Podle aktuálních informací došlo mezi ruskými a britskými fanoušky k dalším potyčkám mimo stadion.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Clintonová zvítězila ve Washingtonu; ruští hackeři nabourali data volební komise v USA Foto: Hillary CLINTONOVÁ; Zdroj: Gino Santa Maria / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Reorganizace policie se odloží o měsíc

  Společnost ·

  Chystaná reorganizace policie se odloží ze začátku července na začátek srpna. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na úterním mimořádném jednání Bezpečnostní rady stát…

 2. Prolamování ledů: Erdogan napsal dopis Putinovi

  Společnost ·

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan napsal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi dopis, ve kterém vyjadřuje naději na zlepšení vzájemných vztahů. Médiím to řek…

 3. Zdeněk Altner volá po rozpuštění ČSSD

  Společnost ·

  Bývalý advokát Zdeněk Altner podal kvůli sporu s ČSSD podnět k rozpuštění či pozastavení činnosti strany. Svůj dopis adresoval vládě, po níž požaduje, aby jeho případ …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.