BBC: Chlapci z britské Eton College byli na soukromé audienci u Putina

Skupina chlapců z prestižní britské kolejní školy Eton College se setkala s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. K události došlo v rámci jejich návštěvy Kremlu. Vzácné a neobvyklé setkání jedenácti chlapců s ruským prezidentem se uskutečnilo ve státní místnosti a trvalo nejméně jednu hodinu. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.  

Během schůzky Putin diskutoval s chlapci o světovém dění. Jeden z přítomných chlapců David Wei na svém Facebooku uvedl, že musel odeslat více než 1000 e-mailů, aby k schůzi vůbec došlo. Rovněž dodal, že Putin známý pro své postoje tvrdého vůdce „ukázal lidskou tvář“.

Chlapci si podle BBC návštěvu u jednoho z nejmocnějších mužů světa domluvili ze své vlastní iniciativy. Podrobnosti a důvody zůstávají nejasné.

Jednou z diskutovaných možností je, že schůzku umožnil otec Tikhon Shevkunov, ruský ortodoxní opat, který je Putinovi blízký. Shevkunov totiž údajně začátku tohoto roku Eton College navštívil a promluvil zde.

Škola, která byla založena v roce 1440 a vzdělala 19 britských ministerských předsedů, uvedla v prohlášení: „Byla to soukromá návštěva malé skupiny chlapců, kteří ji organizovali zcela ze své vlastní iniciativy a nezávisle na vysoké škole.“ Kreml se nevyjádřil.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Bezpečnostní síly Gabonu zaútočily na sídlo strany poraženého prezidentského kandidáta Jeana Pinga. Vláda tvrdí, že vojenské a policejní síly mířily na ozbrojené zločince, kteří podpálili budovu tamního parlamentu. Ping uvedl, že během razie došlo k zabití dvou lidí. Jeho podporovatelé zahájili demonstrace poté, co se oficiálním vítězem prezidentských voleb stal Ali Bongo. V rámci protestů označili výsledky voleb za zmanipulované. Bongo se stane podruhé v řadě prezidentem na funkční období, které trvá sedm let.

 

Aerolinie British Airways znovu obnovily přímé lety do íránského Teheránu. Stalo se tak po téměř čtyřech letech. Z londýnského letiště Heathrow bude do Teheránu směřovat týdně šest zpátečních letů. British Airways uvedly, že jde o důležitou cílovou destinaci. Tento krok následuje lednové zrušení sankcí proti Íránu společně s otevřením britského velvyslanectví v Teheránu v roce 2015. British Airways zahájily poprvé pravidelné lety z Londýna do Teheránu v roce 1946.

 

Bývalý australský soudce nabídl, že si vymění místo s uprchlíkem z detenčního tábora na jednom z tichomořských ostrovů a prožije tam zbytek svého života. Osmaosmdesátiletý Jim Macken napsal tuto prosbu australskému ministru pro imigraci Peteru Duttonovi. Podle něj chápe, že jde o neobvyklý požadavek, ale píše jej v naprosté upřímnosti. Austrálie posílá migranty a uprchlíky na tichomořské ostrovy Nauru a Manus, které se nachází na Papua Nové Guinei. Australská vláda čelí těžké kritice kvůli podmínkách, kterým uprchlíci čelí v detenčních zařízeních.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Chlapci z britské Eton College byli na soukromé audienci u Putina Foto: Facebook

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.