BBC: Cameron pořádá summit k problematice globální korupce; olympiáda versus zika

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že britský premiér David Cameron pořádá v Londýně summit k problematice globální korupce. Jeho vláda se snaží zavést v zemi opatření, které by ztížily praní špinavých peněz. BBC si dále všímá, že Mezinárodní olympijský výbor nevidí důvod pro zrušení nebo odložení letních olympijských her v Brazílii kvůli viru zika. 

Republikánský kandidát na post prezidenta Spojených států amerických, Donald Trump, zmírnil svoje vyjádření o dočasném zákazu vstupu muslimů do této země. Reagoval na poznámky starosty Londýna. Ten upozornil, že by vhledem k tomu, že je muslim, nemohl Spojené státy navštívit. Upozornil, že Trumpův postoj je ignorantský a opatření by snížilo bezpečnost ve Spojených státech i Velké Británii. Trump navrhl zákaz vstupu muslimů do země po loňských útocích v Paříži.

 

Brazilský senát jedná o zahájení řízení se současnou prezidentkou Dilmou Rousseffovou. Očekává se, že návrh získá potřebnou většinu. Rousseffová pak bude automaticky dočasně zbavena funkce. Čelí obvinění z manipulace se státním rozpočtem a špatného vedení brazilské ekonomiky.

 

Nigerijská vláda se snaží řešit nedostatek pohonných hmot a povolila růst jejich ceny o dvě třetiny zhruba na tři čtvrtě dolaru. Současná cena na černém trhu je podstatně vyšší. Ačkoli je Nigérie jedním z největších afrických producentů ropy, pohonné hmoty musí dovážet, aby pokryla poptávku.

 

Bezpečnostní jednotky ve Venezuele zasahovaly proti opozičním demonstrantům. Ti vyrazili k centrále venezuelské volební komise ve snaze urychlit proces svržení prezidenta Nicoláse Madura. Opozice v květnu předložila petici s 1,85 miliony podpisů žádající referendum o jeho setrvání ve funkci. Podle ústavy lze využít referenda ke svržení prezidenta po uplynutí poloviny jeho mandátu. Maduro je prezidentem Venezuely od roku 2013.

 

Britský premiér David Cameron pořádá v Londýně summit k problematice globální korupce. Velká Británie chce zavést opatření, která by nutila všechny zahraniční společnosti vlastnící majetek v Británii či usilující o tamní veřejné zakázky, aby deklarovaly své skutečné vlastníky. Vláda se tak snaží ztížit praní špinavých peněz přes Velkou Británii.  

 

Mezinárodní olympijský výbor nevidí důvod pro zrušení nebo odložení letních olympijských her v Riu de Janeiru kvůli viru zika. Situaci bude nicméně pozorně sledovat. Vyjádření reaguje na výzvu kanadského lékaře, který konání her považuje za riskantní. Podle jeho názoru kvůli vysokému počtu návštěvníků výrazně stoupne počet dětí narozených s postižením. Varoval, že jediný návštěvník může zanést nákazu do zcela jiného koutu světa. Předpokládá se, že na olympijské hry přijede kolem půl milionu zahraničních osob.

 

Japonští výrobci automobilů Mitsubishi a Nissan potvrdily, že jednají o kapitálovém propojení. Mitsubishi přitom zároveň čelí skandálu kvůli falšování spotřeby pohonných hmot. Podle místních médií se Nissan snaží získat třetinový podíl na Mitsubishi, a stát se tak největším akcionářem.

 

Podle nové zprávy o potratech klesl počet přerušení těhotenství v rozvinutých zemích. Předpokládá se, že je to převážně díky snadno dostupné antikoncepci. V chudých oblastech zůstávají ale údaje za posledních patnáct let beze změny. Podle odhadů celosvětově končí potratem každé čtvrté těhotenství. Výzkumníci upozorňují i na to, že míra potratů je u srovnatelných zemí obdobná – bez ohledu na to, zda jsou potraty legální či nikoli. Domnívají se proto, že zákaz potratů nemá vliv na jejich počet. Zákaz potratů podle nich vede pouze ke zvýšení ilegálně provedených zákroků, které mohou být nebezpečné.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Cameron pořádá summit k problematice globální korupce; olympiáda versus zika Foto: David CAMERON; Zdroj: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.