BBC: Britští poslanci kritizují Camerona za intervenci v Libyi

Zpráva britského parlamentu ostře kritizuje intervenci, kterou Velká Británie společně s Francií provedla v Libyi. Poslanci viní tehdejšího britského premiéra Davida Camerona z nedostatku jasné strategie. To pak podle nich vedlo ke vzniku takzvaného Islámského státu v Severní Africe. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Mezinárodní koalice v čele s Británií a Francií zahájila kampaň leteckých a raketových útoků proti sílám lybijského vůdce Muammara Kaddáfího v březnu 2011 poté, co režim hrozil, že napadne rebelydržené město Benghází. Poté, co byl Kaddáfí byl svržen, ale Libye sestoupila do násilí a došlo k vytvoření stovek milicí, zatímco takzvaný Islámský stát získal oporu.

Autoři zprávy došli k závěru, že intervence nebyla podložena dostatečnými informacemi tajných služeb, zda byla hrozba pro civilisty v Benghází nevyhnutelná. Vláda se brání tím, že intervence byla výsledkem mezinárodního rozhodnutí. Tato akce byla voláním Ligy arabských států a schválena Radou bezpečnosti OSN.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Konvoje s humanitární pomocí v Sýrii zatím čekají, zda bude dodrženo příměří. Pomoc míří k Syřanům v obléhaných oblastech. Zatím se podle Organizace spojených národů zdá, že boje ustaly. Dnes je první celý den, kdy by mělo příměří platit. Pokud zůstane situace klidná, měly by se konvoje dát dnes do pohybu. Organizace spojených národů ještě čeká na oficiální povolení syrské vlády. Na humanitární pomoc čekají statisíce lidí.

 

Bývalý izraelský prezident Šimon Peres byl po mrtvici převezen na jednotku intenzivní péče. Vyplývá to z informací poskytnutých zdravotnickým zařízením. Peres byl v lednu ve stejné nemocnici operován po slabém srdečním infarktu. Peres byl v dvanácti izraelských vládách, dvakrát se stal premiérem země. Posléze byl izraelským prezidentem. V roce 1994 získal společně s Jicchakem Rabinem a Jásirem Arafatem Nobelovu cenu míru.

 

Spojené státy americké schválily plán vojenské pomoci Izraeli na následujících deset let v hodnotě třiceti osmi miliard dolarů. Dohoda, která nahrazuje balíček vojenské pomoci plánovaný do roku 2018, představuje nejrozsáhlejší příslib bilaterální vojenské pomoci v americké historii. Jedná se o výsledek desetiměsíčních jednání. Izrael kromě jiného získá peníze na obranné systémy. Program byl schválen navzdory nesouhlasu současné Obamovy vlády s výstavbou izraelských osad.

 

Indická mediální společnost zahájila ve Spojených státech amerických činnost televizního kanálu, který bude vysílat bollywoodské filmy dabované do španělštiny. Jedná se o první pokus zpřístupnit filmy z indické produkce španělsky hovořícímu publiku. Společnost plánuje rozšíření do několika latinskoamerických států.

 

Chelsea Manningová ukončila ve Spojených státech protestní hladovku po té, co armáda souhlasila s provedením operace označované obecně jako změna pohlaví. Mannigová je americkým vojákem. Byla odsouzena za předání citlivých údajů serveru WikiLeaks.

 

Nová brazilská vláda oznámila privatizační plán, který by měl nastartovat brazilskou ekonomiku. Podle plánu by se měla privatizovat čtyři letiště a dva přístavní terminály. Plán rovněž zahrnuje veřejné zakázky na mnoho projektů včetně výstavby nových silnic či projektů v těžařském odvětví. Podle nového prezidenta Michela Temera plán podpoří růst a vytvoří nová pracovní místa.

BBC: Britští poslanci kritizují Camerona za intervenci v Libyi Foto: David CAMERON; Zdroj: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.