BBC: Británii se bude podle Trumpa lépe dařit bez EU; myšlenka jednotné Evropy byla iluzí

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že podle kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa se Velké Británii bude více dařit bez Evropské unie. K Evropské unii se podle BBC vyjádřil i předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten řekl, že myšlenka jednotného evropské státu byla pouhou vizí, jež se proměnila v iluzi.

Severní Korea uskutečnila své nejdůležitější politické shromáždění, na kterém chce tamní vůdce Kim Čong-un upevnit své postavení. Očekává se od něj ovšem i představení nových ekonomických reforem. Jde o první sjezd vládnoucí strany po šestatřiceti letech. Na mítink byly pozvány i zahraniční média. Vstup do vnitřních prostor areálu jim byl však zamítnut. Ulice lemují vlajky Korejské strany práce a transparenty podporující tamní režim a vzpomínající na bývalé vůdce Kim Ir-sena a Kim Čong-una.

 

V Kolíně nad Rýnem probíhá soud s obviněným mužem ze sexuálního obtěžování, kterého se měl dopustit v německém městě v rámci oslav Nového roku před tamním hlavním vlakovým nádražím. Jde o šestadvacetiletého Alžířana a vůbec prvního muže obviněného právě z útoků se sexuálním podtextem. Muž měl být ve skupině deseti mužů, kteří osahávali ženy před hlavním vlakovým nádražím. Velké množství sexuálních napadení a loupeží měli mít na svědomí muži ze severní Afriky a arabských zemí. Během osudného večera došlo k nahlášení více než tisíce trestních oznámení.

 

Kandidát na prezidenta USA Donald Trump řekl, že Velké Británii se bude lépe dařit bez EU. Stanici Fox News sdělil, že Evropu ohrožuje migrační krize. Vinu přitom přisuzuje právě samotné Evropské unii. Trump dodal, že zná Británii velmi dobře, protože v ní má velké množství investic. Demokratický prezident Barack Obama na druhé straně vyjádřil minulý měsíc podporu k setrvání Británie v EU.

 

Vedoucí představitelé EU tvrdí, že osmadvacítka postrádá společnou evropskou vizi a ohrožuje ji nacionalistická politika států. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že v EU jsou Evropani na plný úvazek, pokud jde o to brát. Pokud jde ovšem o to dávat, tak jde však o Evropany na částečný úvazek. Předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že prioritou EU musí být zabezpečení vnějších hranic s ohledem na současnou migrační krizi. Tusk se také nechal slyšet, že myšlenka jednotného evropského státu byla pouhou vizí proměněnou v iluzi.

 

Letecký nálet na syrský uprchlický tábor, který si vyžádal nejméně 28 obětí na životech, je válečným zločinem. Řekl to nejvyšší činitel Organizace spojených národů (OSN) pro humanitární pomoc Stephen O'Brien. K útoku došlo ve čtvrtek po rozšíření příměří v okolí města Aleppo. To proběhlo díky tlaku vynaloženému ze strany USA a Ruska na syrskou armádu a opozici.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Británii se bude podle Trumpa lépe dařit bez EU; myšlenka jednotné Evropy byla iluzí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.