BBC: Británie vystoupením z EU ohrozí svoji bezpečnost; v Dillí jsou miliony lidí bez vody

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Velká Británie bude v případě vystoupení z Evropské unie riskovat svoji národní bezpečnost. Své obavy k tomu vyslovil britský ministr obrany Michael Fallon. BBC si dále všímá demonstrace v Indii, během níž došlo v rámci protestů k poničení kanálu Munak, na němž jsou závislí obyvatelé hlavního města Dillí. Bez vody je tak více než 10 milionů lidí.

Bolivijskému prezidentovi Evo Moralesovi vyprší v roce 2020 současné funkční období. Morales má v úmyslu kandidovat na prezidenta ale i počtvrté v řadě. Povolební odhady poukazují na to, že Bolivijci Moralesovi kandidovat po čtvrté už neumožní. BBC ale uvádí, že Morales je i přesto stále populárním vůdcem a ekonomika Bolívie během posledních let bez přestání roste. Opoziční vůdce Samuel Doria Medina vyzval Moralese, aby uznal výsledky a zaměřil se na řešení bolivijských problémů v čase, který mu zbývá v rámci jeho posledního funkčního období. Viceprezident Alvaro Garcia Linera ale vyzval občany, aby počkali na oficiální výsledky, protože případné oslavy opozice by mohly být předčasné. Průzkumy veřejného mínění totiž podle Linery mohou být zavádějící a neberou v potaz hlasy ze zahraničí.

Advokát zastupující oběti teroristů ze San Bernardina poskytne právní rozbor, na základě něhož bude požadovat od společnost Apple spolupráci s FBI při vyšetřování teroristického činu. FBI vyzvalo před tím Apple, aby zrušilo ochranu telefonu, kvůli které se není možné dostat k datům teroristů. Technologická společnost tuto výzvu ale odmítla. Advokát zastupující oběti řekl, že pozůstalí potřebují vědět, proč a jak k tomu mohlo vůbec dojít.

Velká Británie bude riskovat bezpečnost své země, pokud se její občané v referendu vysloví o vystoupení z Evropské unie. Své obavy o tom vyjádřil tamní ministr obrany Michael Fallon. Kolektivní partnerství Evropské unie podle Fallona umožňuje vyhýbat se globálním hrozbám. Starosta Londýna Boris Johnson na druhé straně říká, že Británie má před sebou velkou budoucnost, pokud Evropskou unii opustí.

Více než 10 milionů lidí hlavního města Indie Dillí jsou bez vody. Stalo se tak i navzdory tomu, když klíčový zdroj vody získala po protestech pod svoji kontrolu armáda. Podle tamního ředitele vodohospodářství Keshava Chandry potrvá tři až čtyři dny, než dojde k obnovení dodávek vody do postižených oblastí. Tamní demonstranti z řad Džátů vyžadují kvóty na pracovní místa v indickém kastovním systému. Právě Džátové poškodily v rámci protestů kanál Munak, na němž jsou právě obyvatelé z Dillí nejvíce závislí.  

Hlavní opoziční vůdce v Ugandě Kizza Besigye skončil ve vazbě poté, co přislíbil protestní pochod namířený proti vítězství Yoweriho Museveniho v tamních prezidentských volbách. Svědci uvedli, že Besigyeho naložili policisté do vozu, když se snažil opustiti svůj domov, kde setrvával v domácím vězením. Museveni zvítězil drtivě v tamních volbách a prodloužil si tak svůj prezidentský mandát na 30 let. V rozhovoru pro BBC odmítl obvinění ze zmanipulovaných voleb a obvinil Besigyeho z podněcování k násilí. V reakci na kritiku pozorovatelů z Evropské unie, kteří tvrdí, že volby postrádaly nezávislost a transparentnost, Museveni řekl, že Evropané nejsou seriózní.

Ukrajina přihlásila píseň zpěvačky Jamali „1944“ do každoroční hudební soutěže Eurovision Song Contest. Píseň vypráví o kroku diktátora bývalého Sovětského svazu Josefa Stalina, který poslal 240 tisíc Tatarů v přeplněných vlacích do oblasti Střední Asie. Tisíce lidí během cesty zemřelo nebo vyhladovělo k smrti. Vzpomínky na tyto události oživila nedávná anexe Krymu, k níž došlo v roce 2014. Přestože píseň „1944“ se přímo k této události nepojí, tak podle bývalé vítězky Eurovize Ruslany vyjadřuje každodenní obavy obyvatel Ukrajiny.

 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: Británie vystoupením z EU ohrozí svoji bezpečnost; v Dillí jsou miliony lidí bez vody Foto: ČTK/AP/Tsering Topgyal

reklama

Další články

 1. Řecko hlásí výrazný nárůst počtu imigrantů

  Společnost ·

  Řecké úřady v závěru týdne ohlásily výrazný nárůst počtu imigrantů, kteří do Řecka připlouvají z Turecka. Řecká média to v sobotu označila za snahu Ankary vyvíjet tlak…

 2. Počet nových smluv podle MF o stavebním spoření loni klesl o 23 %

  Byznys ·

  Stavební spořitelny loni uzavřely 373 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o téměř 23 procent. Vyplývá to z dat, které

  Podle Ruska konzultace o zmrazení těžby ropy brzy skončí

  Byznys ·

  Konzultace k dohodě předních producentských zemí o zmrazení těžby ropy by měly být uzavřeny do 1. března. Uvedl to v sobotním rozhovoru pro ruskou televizi ministr ene…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.