BBC: Británie identifikovala muže z násilného videa IS; čínské akciové trhy se stabilizovaly

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Velká Británie zjistila identitu hlavního podezřelého z násilného videa Islámského státu (IS), na kterém je zachycena poprava pěti lidí. Je jím britský občan Siddharta Dhar, který byl už v minulosti zadržen kvůli podezření z podpory terorismu. BBC dále informuje o tom, že se čínské akciové trhy po včerejším propadu opět stabilizovaly. Obchodování na burzách v Číně bylo v pondělí po sedmiprocentním propadu po zbytek dne zastaveno.

Turecká vláda vyzvala Írán a Saúdskou Arábii ke zklidnění vzájemné diplomatické roztržky způsobené popravou šíitského saúdskoarabského duchovního. Místopředseda turecké vlády Numan Kurtumulus uvedl, že roztržka mezi Rijádem a Teheránem by mohla zhoršit celkovou situaci na Blízkém východě, která už je beztak podle něj „sudem prachu“. Ke klidnění situace vyzvaly také Spojené státy. Saúdská Arábie nechala v sobotu popravit šíitského duchovního Nimra al-Nimra a dalších 46 osob poté, co je usvědčila z podpory terorismu a protistátní činnosti. Šíitští demonstranti v reakci na vykonání popravy vnikli na k velvyslanectví Saúdské Arábie v Teheránu, kde založili požár. Saúdská Arábie proto přerušila své diplomatické styky s Íránem a ruší i veškeré vzájemné obchodní vztahy. Írán je hlavní šíitskou mocností na Blízkém východě, zatímco v Saúdské Arábii vládnou sunnité. Obě země také podporují opačné strany konfliktu v Sýrii a Jemenu.

Hlavním podezřelým v posledním násilném videu Islámského státu, na kterém je zachycena poprava pěti lidí, je zřejmě britský občan Siddharta Dhar. BBC to sdělil vládní zdroj. Na videu je zachycena vražda pěti lidí, kteří byli podle Islámského státu špiony. Dhar je také znám pod jménem Abú Rumajsáh, a byl už v Británii zadržen v roce 2014 kvůli podezření z podpory terorismu. Později však byl propuštěn na kauci. Dhar žil ve východním Londýně, dříve se živil jako podnikatel a má čtyři děti. Původně byl hinduista, posléze konvertoval k islámu a odjel do Sýrie.

Americká vláda bude nově požadovat licence u všech osob, které prodávají střelné zbraně. Úřady budou kromě toho častěji a důkladněji provádět kontroly původu zbraní, informoval v pondělí Bílý dům. Federální úřad pro vyšetřování navýší o polovinu počet pracovníků pověřených kontrolami a najme 230 nových vyšetřovatelů a dalšího personálu. Americký prezident Barack Obama dnes představí balík zamýšlených legislativních opatření na omezení násilné činnosti související s držením střelných zbraní. Obama se pokoušel prosadit přísnější kontrolu zbraní už několikrát. Nikdy ale nezískal souhlas Kongresu ovládaného republikány, kteří považují právo na vlastnictví zbraně za nedotknutelné.

Americké ministerstvo spravedlnosti podalo na německou automobilku Volkswagen žalobu za porušování zákona o čistotě ovzduší. Úřad firmu žaluje kvůli tomu, že instalovala do zhruba 600 tisíc svých vozů se vznětovými motory zařízení, které umožňovalo skrývat při emisních testech vysoce nadlimitní hodnoty emisí oxidů dusíku. Volkswagen by žaloba v oblasti občanského práva mohla podle BBC stát miliardy dolarů. Ministerstvo zároveň nevyloučilo, že podá na Volkswagen i žalobu u trestního soudu. Volkswagen loni přiznal, že po celém světě nainstaloval zařízení do celkem 11 milionů vozů.

Čínské akciové trhy se dnes stabilizovaly po včerejším propadu o sedm procent. Trhy v pondělí reagovaly na zprávu o dalším propadu čínského průmyslového sektoru, která společně s klesající čínskou měnou prohloubila obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa. Obchodování bylo včera po zbytek dne přerušeno. Čína s propadem akcií nebojuje poprvé. Tamní burzy se propadly i loni v létě, a to o víc než osm procent, tedy nejvíce za osm a půl roku.

V dole na Srí Lance byl nalezen největší modrý safír světa, který byl vzápětí oceněn na 100 milionů dolarů. Vědecký institut v hlavním městě Colombo oznámil, že safír váží 1404 karátů. Takzvaný modrý hvězdný safír má uprostřed bílou hvězdu, která vzniká lomem světelných paprsků v kameni. Kámen byl nalezen ve městě Ratnapura, které je známo také jako město drahokamů.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

 

 

BBC: Británie identifikovala muže z násilného videa IS; čínské akciové trhy se stabilizovaly Foto: ČTK/AP/Zhong yang

reklama

Další články

  1. Rusko už nebude nakupovat plynu od Turkmenistánu

    Byznys ·

    Rusko zastavilo odběr zemního plynu od Turkmenistánu a ruský plynárenský podnik Gazprom se rozhodl, že nebude z této země nakupovat surovinu celý letošní rok. Sdělila …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.