BBC: Británie údajně zavedla pohotovostní plány; normalizace vztahů Izraele s Tureckem

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje, že britský ministr financí George Osborne se snažil uklidnit trhy prohlášením, že Spojené království zavedlo důkladné pohotovostní plány. Britská centrální banka je tak podle něj připravena na jakékoli negativní dopady brexitu. BBC si dále všímá toho, že Izrael a Turecko normalizují společné vztahy, které ukončují šestiletou trhlinu spojenou se zabitím deseti tureckých aktivistů. Ti se v roce 2010 snažili protlačit námořní blokádu pásma Gazy.

Německá kancléřka Angela Merkelová jedná s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem v Berlíně o tom, jak naložit s rozhodnutím Spojeného království opustit Evropskou unii. Podle BBC oba státníci nalezli shodu, jak k důsledkům brexitu přistupovat. Libra na začátku obchodování v Asii pokračovala v poklesu. Britský ministr financí George Osborne se snažil uklidnit trhy prohlášením, že Británie zavedla důkladné pohotovostní plány. Britská centrální banka je pak podle jeho slov připravena na jakékoli negativní dopady.

 

Španělští lidovci v čele s Mariano Rajoyem zvítězili v nedělních parlamentních volbách. Ještě dnes je pak čeká jednání o povolební koalici. Rajoyova strana získala oproti prosincovým volbám o 14 poslaneckých křesel více. Ani to lidovcům ovšem nebude stačit na absolutní většinu dosahující 176 mandátů. Na druhém místě skončila španělská socialistická strana PSOE. Třetí a čtvrté místo obsadila levicová strana Unidos Podemos a centristická strana Ciudadanos.

 

Sebevražedný bombový útok na severovýchodě Libanonu si vyžádal nejméně pět obětí na životech. Dalších 15 lidí bylo zraněno. Celkem čtyři atentátníci se odpálili před jedním z domů v křesťanské vesnici Qaa, která leží poblíž hranic s válkou zničenou Sýrií.

 

Izrael a Turecko normalizují společné vztahy, které ukončují šestiletou trhlinu spojenou se zabitím deseti tureckých aktivistů, z nichž měl jeden americké občanství. Turečtí aktivisté chtěli v roce 2010 prolomit námořní blokádu palestinského území vypravenou flotilou. Izrael proti tomu poslal komando. To mělo přinutit kapitány ve změně kurzu směrem k izraelskému přístavu Ašdod. Aktivisté ale začali odporovat a konflikt si vyžádal oběti na životech. Současná normalizace vztahů může podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua předznamenat důležitý krok k nastartování ekonomiky Izraele. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zase vyjádřil naději, že zlepšení vztahů může přispět ke zlepšení humanitární situace v pásmu Gazy.

 

V sobotu v noci došlo na západu Keni k úmyslnému zapálení školních kolejí. Tamní úřady nyní vyšetřují, jestli za činem nestojí studenti. Jednali by pak na protest kvůli zákazu sledovat fotbalové mistrovství Evropy ve Francii. Ředitel školy Andrew Otara řekl, že několik studentů házelo kameny a křičelo heslo „naše právo“.  

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Británie údajně zavedla pohotovostní plány; normalizace vztahů Izraele s Tureckem Foto: Twocoms / Shutterstock.com: Britský ministr financí George Osborne

reklama

Další články

  1. Putin dojednal s Čínou kroky k oživení obchodu

    Byznys ·

    Obchodní a hospodářská spolupráce patřila včera k hlavním tématům jednání ruského prezidenta Vladimira Putina v Pekingu. S prezidentem Si Ťin-pchingem kremelský šéf po…

  2. Kofola odstoupila od smlouvy o koupi WAD Group

    Byznys ·

    Nápojářská skupina Kofola odstoupila od smlouvy o koupi společnosti WAD Group, která ze 40 procent vlastní slovenské nápojářské seskupení Water Holding. Důvodem byly p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.