BBC: Brexit by podle Camerona ohrozil bezpečnost Evropy; přehlídka ruské bojové techniky

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že případné vystoupení Velké Británie z Evropské unie může ohrozit mír na území Evropy. Řekl to britský premiér David Cameron. BBC si dále všímá přehlídky ruské vojenské techniky na Rudém náměstí v Moskvě. Stalo se tak u příležitosti 71. výročí kapitulace nacistického Německa během 2. světové války.

Mír v Evropě může ohrozit případné vystoupení Velké Británie z EU. Řekl to britský premiér David Cameron v reakci na blížící se britské referendum. To má rozhodnout o setrvání Spojeného království v Evropské unii. Podle Camerona Británie lituje toho, že se v minulost obracela proti Evropě zády. EU totiž pomohla řešit spory a měla zásluhy na zachování míru.

 

Ruské ozbrojené síly pochodovaly centrem Moskvy u příležitosti 71. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem za druhé světové války. Oči veřejnosti díky tomu mohly shlédnout nejnovější ruskou vojenskou techniku včetně mezikontinentální balistické rakety RS-24 Jars. Rudé náměstí protínaly stíhací letouny, těžké bombardéry a vrtulníky. Šlo i o bojové letouny, které pomáhají vládním silám syrského režimu Bašára Asada. Průvodu se zúčastnilo 10 tisíc vojáků. Nechyběla zde ani dříve zmíněná vojenská technika čítající 135 obrněných vozidel a 17 letadel.  

 

Redaktor BBC Rupert Wingfield-Hayes byl společně se svým týmem vykázán ze Severní Koreje. Severokorejcům se nezamlouvala skutečnost, jak se BBC zmiňuje o životech tamních obyvatel. K zadržení celého týmu mělo dojít v pátek. Následně došlo k osmihodinovému výslechu, po kterém bylo zapotřebí podepsat prohlášení. Redaktorský tým BBC byl poté převezen na letiště.

 

Sedm lidí předstoupilo v Belgii před soud kvůli obvinění z toho, že patřili k islamistické skupině spojené s teroristickými útoky v Paříži a Bruselu. Policie podnikla razii na teroristickou buňku v lednu 2015 ve městě Verniers na východě Belgie. Stalo se tak krátce po atentátu na redakci satirického magazínu Charlie Hebdo. Celkově je obviněno 16 lidí. Devět z nich je ovšem stále na útěku. Prokurátoři věří, že skupinu vedl Abdelhamid Abaaoud. Pod jeho režií rovněž došlo k atentátům v Paříži, které si 13. listopadu 2015 vyžádaly 130 lidských životů.

 

Na Filipínách probíhají volby nového prezidenta. Jejich favoritem je dlouholetý starosta jihofilipínského města Davao Rodrigo Duterte. Toho favorizují průzkumy veřejného mínění i díky jeho kontroverzním názorům a nekompromisním postojům, kterými se během kampaně profiloval. Základy prezidentské kampaně se opíraly o obavy z ekonomiky, nerovnosti a korupci ve společnosti. Více než 100 tisíc policistů je nasazeno ve službě kvůli násilí, k němuž došlo před volbami. Neznámí ozbrojenci ve městě Rosario, situovaného jižně od hlavního města Manily, zastřelili sedm lidí. Tato oblast je považována za problematickou právě kvůli politické rivalitě.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Brexit by podle Camerona ohrozil bezpečnost Evropy; přehlídka ruské bojové techniky Foto: ČTK/AP/Alexander Zemlianichenko

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.