BBC: Brazilské protesty kvůli Olympijským hrám; zasedání Rady bezpečnosti kvůli hrozbě KLDR

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že do brazilského Ria de Janeira doplula po tříměsíční pouti po brazilských městech olympijská pochodeň. Při následné cestě městem se ale událost setkala s protesty stovek demonstrantů. Nelíbí se jim výše nákladů spojených s pořádáním Olympijských her. BBC si dále všímá mimořádného zasedání Rady bezpečnosti Organizace spojených národů (OSN) kvůli raketovým testům Severní Koreji. 

Do brazilského Ria de Janeira doplula po tříměsíční pouti po brazilských městech olympijská pochodeň. Při následné cestě městem se ale událost setkala s protesty stovek demonstrantů. Těm se nelíbí výše nákladů spojených s pořádáním Olympijských her. Zahajovací ceremoniál se bude konat v pátek. Brazílii v současné době sužuje nelehká hospodářská situace a politická krize. Očekávají se proto i další protesty.

 
Při útoku v centru Londýna zemřela jedna žena a pět dalších osob bylo zraněno. Devatenáctiletý útočník s nožem na Russellově náměstí v noci ohrožoval kolemjdoucí. Podle vyšetřovatelů hrálo významnou roli jeho duševní zdraví. Přesný motiv útoku je ale třeba vyšetřit.
 
Republikánský kandidát na post prezidenta Spojených států amerických, Donald Trump, navzdory zprávám o zásadním rozkolu uvnitř strany trvá na tom, že za ním stojí jednotná kampaň. Na shromáždění na Floridě uvedl, že kampaň je velice úspěšná. O neshodách uvnitř strany se spekuluje po několika pochybeních, kterých se Trump tento týden dopustil.
 
Rada bezpečnosti Organizace spojených národů (OSN) mimořádně zasedá kvůli raketovým testům Severní Koreji. Ta přes zákaz odpálila střelu do japonských vod. Někteří členové Rady bezpečnosti upozorňují, že Severní Korea představuje velké mezinárodní riziko, a zdůrazňují, že testy provedené v uplynulých měsících navzdory rezolucím jsou důkazem toho, že se země snaží vyvinou lepší technologii.
 
V Chile vyvolal zákaz používání sociálních médií v předvolební kampani před říjnovými lokálními volbami vlnu kritiky. Mediální kampaň může ve stanovenou dobu využívat pouze tisk a rádio. Kritici zákazu napříč jednotlivými stranami se sjednotili, aby se ho pokusili zablokovat.
 
Kanada zahajuje vyšetřování případů zmizení a vražd domorodých žen a dívek. Pět nezávislých komisařů má za úkol připravit doporučení pro boj proti násilí na domorodých ženách. Domorodé ženy se stávají obětmi trestných činů mnohem častěji, než odpovídá jejich celkovému zastoupení ve společnosti.
 
Opozice v Kolumbii nabádá voliče, aby v případném referendu hlasovali proti mírové dohodě s povstaleckým hnutím FARC. Vadí jim například, že by povstalci díky dohodě získali příliš rozsáhlou imunitu. Výběr pouze mezi schválením či neschválením dohody v případném referendu podle nich nedává voličům možnost vymezit se vůči jednotlivým částem dohody. Konflikt se v zemi odehrává posledních padesát let. Odhaduje se, že při něm přišlo o život dvě stě dvacet tisíc osob. Jednání o mírové dohodě trvala více než tři roky.
 
Vládní vědci ve Spojených státech amerických začali na lidech testovat vakcínu proti viru zika. Případy ziky se nyní objevily na Floridě. Americké Centrum pro kontrolu nemocí dokonce varovalo těhotné ženy, aby úzce vymezené území nenavštěvovaly.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Brazilské protesty kvůli Olympijským hrám; zasedání Rady bezpečnosti kvůli hrozbě KLDR Foto: ČTK/AP/Leo Correa

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.