BBC: Brazilská policie obvinila amerického plavce Lochteho; vražda bolivijského ministra vnitra

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že brazilská policie obvinila amerického plavce Ryana Lochteho z falešné výpovědi. Plavec policii oznámil vymyšlené přepadení v průběhu konání Olympijských her. BBC si dále všímá toho, že bolivijská vláda oznámila, že její zastupující ministr vnitra byl zavražděn protestujícími horníky.

V Sýrii se podařilo dosáhnout dohody o evakuaci obléhaného města Darája na jihozápadě země. Město budou moci po dlouhém obléhání vládními jednotkami opustit civilisté i povstalci. Evakuace by měla začít v pátek. Vládní jednotky obklíčily město v roce 2012. Obyvatelé se od té doby potýkají s téměř nepřetržitým bombardováním a nedostatkem potravin, jídla a energií. První zásoby se k civilistům dostaly po čtyřech letech až letos v červnu. Podle dohody město opustí sedm set ozbrojených povstalců a čtyři tisíce civilistů. V Daráje se konaly jedny z prvních protivládních demonstrací. Protesty následně přerostly ve válku.

 
Nejméně sedm lidí zemřelo při bombovém útoku a následné střelbě v restauraci na pobřeží somálského hlavního města Mogadišu. Bezpečnostní složky po šestihodinovém zásahu údajně dva útočníky zastřelily a jednoho zatkly.
 
Plavidlo amerického námořnictva v Perském zálivu vystřelilo tři varovné střely na íránskou vojenskou loď. Podle mluvčího Pentagonu se jednalo o jeden z několika incidentů, ke kterým v uplynulém týdnu mezi americkými a íránskými plavidly došlo. Záměry íránských lodí podle něj nejsou zřejmé, ale jejich chování je v mezinárodních vodách nepřípustné. Íránský ministr obrany tvrdí, že americká plavidla plula v íránských vodách.
 
Itálie vyhlásila v oblastech nejvíce postižených středečním zemětřesením stav nouze. Vzhledem k času, který od zemětřesení uplynul, klesají naděje, že by se pod troskami našli další živí lidé. Premiér Matteo Renzi přislíbil padesát milionů eur na obnovu regionu. Při zemětřesení podle současných údajů zemřelo nejméně dvě stě padesát lidí. Záchranáři nadále prohledávají trosky. Práci jim ale komplikují četné dozvuky otřesů půdy.
 
Bolivijská vláda oznámila, že její zastupující ministr vnitra byl zavražděn protestujícími horníky. Ministr a jeho bodyguard byli uneseni ve čtvrtek. Při střetech demonstrantů s policií zemřeli také dva horníci. Asi sto osob bylo zatčeno. Demonstranti se domáhají většího počtu povolení těžby, práva pracovat pro soukromé společnosti a silnějšího zastoupení v odborech.
 
Brazilská policie obvinila amerického plavce Ryana Lochteho z falešné výpovědi. Plavec na policii oznámil vymyšlené přepadení v průběhu konání Olympijských her. Sportovec později přiznal, že byl v té době opilý, a omluvil se. Policie rovněž doporučila soudu, aby držitele zlaté medaile předvolal. Plavec se nyní musí rozhodnout, zda se do Brazílie vrátí, aby se v rámci soudního procesu hájil. Brazílie a Spojené státy americké mají dohodu o vydávání stíhaných. Pokud by byl Lochte v Brazílii shledán vinným, mohly by stejný verdikt vynést i americké orgány.
 
Podle nové studie programy zaměřené na prevenci otěhotnění u mladých dívek příliš nezabírají. Programy využívají například panenky, které simulují potřeby miminek. Podle odborníků byla u tisíce dívek, které se takového programu zúčastnily v západní Austrálii, pravděpodobnost, že otěhotní, vyšší než u jejich vrstevnic. Podobné programy se používají téměř v devadesáti zemích, včetně Spojených států amerických.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Brazilská policie obvinila amerického plavce Lochteho; vražda bolivijského ministra vnitra Foto: Sergei Bachlakov / Shutterstock.com: Ryan Lochte

reklama

Další články

  1. Poslední „svezení“ v Rolls-Royce Phantom

    Tech ·

    Britský výrobce luxusních vozů Rolls-Royce letos po 13 letech ukončí výrobu sedmé generace svého modelu Phantom. Nová vlajková loď značky přijde na trh až v roce 2018.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.