BBC: Brazilci nechtějí prezidentku Rousseffovou; přísnější protiteroristické zákony v Egyptě

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Brazilci napříč celou zemí demonstrovali za odstoupení prezidentky Dilmy Rousseffové z funkce. Odpůrci prezidentku obviňují z korupce a viní ji za špatný ekonomický chod země. BBC dále informuje o tom, že egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí zavedl přísnější protiteroristické zákony, které mají pomoci v boji proti islamistickým povstalcům v zemi.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v neděli podepsal nové přísnější protiteroristické zákony, které mají pomoci v boji proti islamistickým povstalcům v zemi. Zákony počítají s ustavením speciálních soudů. Policii a armádě navíc poskytují větší pravomoci při užití síly. Zákon také počítá s trestem smrti pro toho, kdo byl usvědčen jako vůdce nebo zakladatel teroristického hnutí. Lidskoprávní organizace se ale obávají, že nová legislativa poslouží prezidentovi při potlačování disentu. Sísí slíbil zavedení přísnějších protiteroristických zákonů po zavraždění generálního prokurátora Hišáma Barakáta 29. června letošního roku.

Záchranné týmy míří k troskám letadla v odlehlé části indonéské provincie Papua na ostrově Nová Guinea. Jde pravděpodobně o vrak letadla, které se se v neděli zřítilo s 54 lidmi na palubě. Místo nálezu je asi 12 kilometrů od města Oksibil. Kontakt s letadlem aerolinek Trigana Air byl přerušen v neděli odpoledne půl hodiny po jeho startu u hranic Indonésie s Papuou-Novou Guineou. Stroj mířil do města Oksibil, kam ale nedoletěl. Let měl trvat jen 45 minut a posádka se naposledy ohlásila deset minut před předpokládaným přistáním. Příčina nehody zatím není jasná.

Američtí vědci otestovali takzvanou pitnou knihu, určenou k čištění vody především pro obyvatele rozvojových zemí. Knížka v sobě obsahuje papírové stránky s obsahem nanočástic mědi nebo stříbra, které se dají vytrhnout. Po vhození do vody ji vyčistí. V knize je též návod, jak ji užívat. Při testech na 25 místech s kontaminovanou vodou v jižní Africe, Ghaně a Bangladéši se podařilo vyčistit vodu od 99 procent bakterií.

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy varovala Čínu před využíváním služeb tajných agentů na americké půdě. Peking podle Američanů do Spojených států vysílá agenty, kteří se pokouší přimět uprchlé Číňany k návratu. Tito lidé přicházejí do USA pravděpodobně jako turisté nebo na obchodní víza, informoval deník The New York Times s odvoláním na americké vládní zdroje.

Po celé Brazílii demonstrovaly desítky tisíc lidí. Požadují odvolání prezidentky Dilmy Rousseffové. Demonstrace se konaly v Riu de Janeiru, hlavním městě Brazília a dalších místech. Odpůrci prezidentky ji obviňují z korupce a špatné ekonomické situace. Podpora Rousseffové se nyní podle průzkumů pohybuje do deseti procent.

Na Srí Lance dnes začaly parlamentní volby, které jsou značně poznamenané rivalitou mezi současným prezidentem Sirisenou a jeho předchůdcem Radžapaksem. Ten nyní usiluje o úřad premiéra. Více než 15 milionů oprávněných voličů bude ve volbách rozhodovat o obsazení 225 míst v parlamentu. Na ostrově byla posílena bezpečnost a úřady nechaly na ochranu hlasovacích místností rozmístit 74 tisíc policistů a příslušníků polovojenských jednotek.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Brazilci nechtějí prezidentku Rousseffovou; přísnější protiteroristické zákony v Egyptě Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Samsung v Soulu s novými telefony zatím neuspěl

    Byznys ·

    Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung u spotřebitelů zatím neuspěl s novými smartphony, které představil minulý týden. Podle agentury Bloomberg po neúspěchu u spotř…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.