BBC: Boko Haram využívá dětské atentátníky; EU zpřísní daňové povinnosti velkých firem

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že podle Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) tři čtvrtiny atentátů teroristické organizace Boko Haram na území Kamerunu, Nigérie a Čadu způsobily dívky pod vlivem drog. Počet dětských atentátníků rok od roku roste. BBC si dále všímá toho, že Evropská unie představí plány, které mají přinutit největší společnosti ke zveřejnění více informací o jejich daňových záležitostech. Pravidla se dotknout nadnárodních firem s obratem přesahujícím 750 milionů eur.

Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) uvedl, že za třemi čtvrtinami atentátů teroristické organizace Boko Haram na území Kamerunu, Nigérie nebo Čadu stály dívky pod vlivem drog. V roce 2014 došlo ke čtyřem útokům. Za loňský rok a leden letošního roku přitom došlo ke 40 sebevražedným atentátům, za kterými stály děti. Podle organizace UNICEF opustilo nuceně své domovy z Kamerunu, Čadu, Nigérie a Nigeru až 1,3 milionu dětí.

 

Evropská unie představí v úterý plány, které mají přinutit největší společnosti ke zveřejnění většího množství informací o jejich daňových záležitostech. Pravidla se budou týkat nadnárodních firem s obratem přesahujícím 750 milionů eur. Tyto společnosti budou muset odhalit detailní informace ohledně platby daní v jednotlivých členských státech Evropské unie. Jejich povinností bude dále informovat o jejich veškeré činnosti prováděné na území daňových rájů. Nová pravidla přicházejí uprostřed skandálu kolem finančních rájů spojených s advokátní kanceláří Mossack Fonseca.

 

Tchaj-wan uvedl, že keňská policie použila zbraně a slzný plyn proti 37 tchajwanským občanům, aby je dostala do letadla směřujícího na území pevninské Číny. K podobné deportaci osmi dalších Tchajwanců přitom došlo již v pondělí. Tchaj-wan nyní obviňuje Čínu z mimosoudního únosu. Země prezidenta Si Ťin-pchinga přitom ocenila Keňu za podporu „politiky jednotné Číny“. Čína považuje Tchaj-wan, který je od roku 1950 suverénním státem, za odpadlíka, jehož je zapotřebí připojit k jejímu území.

 

Na území belgického Bruselu došlo k dalším raziím, které přinesly kýžený efekt. Policie obvinila další dvě osoby podezřelé z napojení na teroristickou organizace Islámský stát. Smail F. a Ibrahim F. měli pomáhat bruselským atentátníkům. Soud uvedl, že si pronajali byt na Avenue des Casernes v bruselské čtvrti Etterbeek. V jeho prostorách pak nacházeli útočiště atentátníci včetně dalších islamistů. Tři sebevražední atentátníci připravili o život na mezinárodním letišti Zaventen a stanici metra Maelbeek 32 osob.

 

Na území Sýrie nedaleko města Homs se zřítil ruský vrtulník. Nehoda si vyžádala smrt dvou členů posádky. Ruské ministerstvo obrany podle BBC uvedlo, že vrtulník M-28H nebyl sestřelen. K pádu došlo v úterý brzy ráno. Těla obou pilotů byla převezena na ruskou leteckou základnu Hmímím. Rusko podniká letecké vojenské operace na syrském území od loňského září. Snaží se tak podporovat tamního prezidenta Bašára Asada.

 

Dopady viru zika mohou být děsivější, než se původně předpokládalo. Virové onemocnění by mohlo mít také horší dopad pro země ležících na území Spojených států. Doktorka Anne Schuchatová z Amerického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedla, že k viru zika se pojí širší spektrum vrozených vad. Komáři přenášející virus se pak mohou dostat do více amerických států, než se dříve uvádělo. Současná epidemie viru zika vypukla téměř před rokem na území Brazílie.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Boko Haram využívá dětské atentátníky; EU zpřísní daňové povinnosti velkých firem Foto: ČTK/AP/Jossy Ola: Terorismus v Nigérii v režii teroristické organizace Boko Haram

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.