BBC: Boko Haram má nového vůdce; londýnské ulice bude hlídat více ozbrojených policistů

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že BBC si dále všímá toho, že radikální organizace Islámského státu (IS) oznámila, že její západoafrická buňka Boko Haram má nového vůdce. Stal se jím Abú Músa al Barnawi. BBC si dále všímá toho, že bezpečnost londýnských ulic bude kontrolovat více ozbrojených policistů. Jde o bezpečnostní opatření spojená s nedávnými teroristickými útoky v Paříži a Bruselu. 

Čínská společnost Transit Elevated Bus (TEB) uvedla do zkušebního provozu model autobusu, pod kterým mohou projíždět automobily. Ostrý test proběhl v provincii Che-pej tento týden. K pokusu došlo na 300 metrů dlouhé dráze. Tento futuristicky vyhlížející autobus uveze až 300 cestujících a jede na elektrický pohon. Očekává se, že vozidlo bude moci jet po kolejích až 60 kilometrů za hodinu. Propojit lze až čtyři tyto autobusy. Největší výhodou pak má být ušetření silničního provozu. Podle výrobců jde o levnější a rychlejší systém, než představuje stavba metra.

 

Severní Korea provedla test další balistické rakety, která dopadla v japonských vodách. Informaci potvrdila Jižní Korea i Japonsko. Raketa byla odpálena ze severovýchodního pobřeží KLDR brzy ráno ve středu. Letěla zhruba 1000 kilometrů daleko. Jde o jeden z nejdelších KLDR vůbec. Rezoluce Organizace spojených národů (OSN) zakazuje KLDR vyvíjet jaderné a balistické rakety. Země Kim Čong-una v posledních měsících provedla několik podobných testů.

 

Radikální organizace Islámského státu (IS) oznámila, že její západoafrická buňka Boko Haram má nového vůdce. Stal se jím Abú Músa al-Barnawi, který dříve působil na pozici mluvčího této extremistické organizace. Informaci IS oznámil ve vydání svého nového propagandistického magazínu. V článku ovšem nepadla zmínka o bývalém vůdci Abubakaru Shekauovi. Ten stál v čele Boko Haram od roku 2009. Naposledy o něm bylo slyšet v srpnu loňského roku, kdy popřel na nahrávce svoji smrt.

 

Bezpečnost londýnských ulic bude kontrolovat více ozbrojených policistů. Uvedl to policejní komisař sir Bernard Hogan-Howe a starosta Londýna Sadiq Khan. Policisté mají ve větší míře kontrolovat oblasti kolem známých památek. K tomuto opatření má dojít v reakci na poslední teroristické útoky v Evropě. Tento krok má uklidnit veřejnost a odradit atentátníky od útoků.

 

Vláda v Burundi odmítla rozhodnutí Organizace spojených národů (OSN) o nasazení policejních sil, které mají ukončit více než rok trvající politické násilí. Rada bezpečnosti OSN se v pátek domluvila na tom, že pošle do Burundi 288 policistů. Vláda Burundi již dříve uvedla, že je ochotna přijmout maximálně 50 neozbrojených policistů. Mluvčí vlády ovšem nyní oznámil, že OSN tímto krokem porušuje svrchovanost země. Od dubna 2015 zemřelo důsledkem násilí více než 400 lidí. Násilí vzplálo poté, kdy tamní prezident Pierre Nkurunziza oznámil, že bude usilovat o třetí funkční období. To se mu podařilo a ve volbách v červenci 2015 se stal znovu prezidentem. Násilí vyhnalo ze svých domovů až 200 tisíc lidí.

 

V Dubaji na místním letišti havarovalo při přistání letadlo společnosti Emirates na lince z Indie s téměř třemi stovkami lidí na palubě. První zprávy uvádějí, že se tato událost obešla bez obětí. Letiště i přesto zastavilo až do odvolání svůj provoz. Všichni cestující mají být bezpečně a bez zranění evakuováni. Boeing 777 měl směřovat  indického města Trivandrum do Dubaje. 

 

V okolí syrského města Aleppo pokračují intenzivní boje. Rebelové se snaží rozbít obležení syrské armády v oblastech kontrolovaných rebely. V této oblasti došlo k ohromnému výbuchu bomby umístěné v tunelu pod pozicemi armády. Té pomáhají ruské nálety. V obléhaných oblastech žije okolo čtvrt milionu civilistů.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Boko Haram má nového vůdce; londýnské ulice bude hlídat více ozbrojených policistů Foto: S Kozakiewicz / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.