BBC: Bojovníci IS vytvořili z civilistů živé štíty, aby se dostali z obléhaného města

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o znepokojujících leteckých snímcích, které ukazují militanty Islámského státu (IS), kteří si vytvořili z civilistů živé štíty. Pomocí toho se jim podařilo uniknout ze syrského města Manbidž, které dříve obléhali. 

Letecké snímky ukázaly znepokojující obrázek Islámského státu (IS), jehož militanti si z civilistů vytvořili živé štíty, aby tak unikli ze syrského města Manbidž. Syrské demokratické síly uvedly, že fotografie ukazující konvoj stovek vozidel, byly pořízeny v pátek. Aliance kurdských a arabských bojovníků pod vedením Spojených států na militanty nezaútočila, aby nezpůsobila oběti na životech civilistů. Radikálové nyní míří na sever směrem k turecké hranici.
Zdroj: SDF

Ve chvíli kdy bylo IS zřejmé, že jimi obléhané město padne, shromáždilo se 100 až 200 radikálů společně se svými rodinami, příznivci a civilními rukojmími. Civilisté poté doprovázeli v koloně každého z radikálů. Koalice vedená Spojenými státy pak nemohla na radikály zaútočit. Džihádisté se snaží udržet civilisty. Ti poté posílají do palebné linie a snaží se, aby se stali cílem prozápadní armády. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Americký olympijský plavec Jimmy Feigen souhlasil s tím, že zaplatí 11 tisíc dolarů brazilské charitě kvůli zinscenovanému příběhu o ozbrojené loupeži v Rio de Janeiru. Feigen byl jedním ze čtyř mužů, kteří figurovali na stránkách novin poté, co další z plavců Ryan Lochte řekl, že skupinu přepadli ozbrojenci. Záběry televize CCTV ovšem později ukázaly, že příběh byl vymyšlený. Plavci měli naopak poškodit čerpací stanici. Lochte stihl opustit Brazílii v úterý. Feigen je stále držen policií. Další dva členové skupiny Gunnar Betz a Jack Conger byli ve čtvrtek před odletem do USA zadrženi na tamním letišti. Ve čtvrtek v noci je vyslýchala policie.

 

Čínský internetový regulátor požaduje přísnější kontroly ohledně populárního živého streamování videí. Tímto bodem vzniká pro provozovatele tamních webových stránek nový požadavek. Stránky tak mají kontrolovat ve větší míře živé přenosy. Správa čínského kyberprostoru chce monitorovat veškerý obsah. Podle BBC má jít o poslední krok ze strany regulátorů, kteří se chtějí vyvarovat „nevhodnému“ internetovému obsahu. Živé vysílání je obzvlášť populární mezi čínskou mládeží.

 

Austrálie zakázala prodej tamní energetické společnosti Ausgrid dvěma čínským společnostem. Panují totiž obavy ohledně ohrožení bezpečnosti. Australský pokladník Scott Morrison oficiálně odmítl nabídku ze strany obou dvou firem ke koupi 50,4 procentního podílu. Prodej byl pozastaven minulý týden. Rozhodnutí vyvolalo na území Číny velkou kritiku. Morrison v pátek oznámil, že prodej zahraničnímu investorovi by byl proti národnímu zájmu. Společnost Ausgrid spravuje elektrickou rozvodnou síť v oblasti Nového Jižního Walesu. 

  

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Bojovníci IS vytvořili z civilistů živé štíty, aby se dostali z obléhaného města Foto: Syrské demokratické síly (SDF)

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.