BBC: Bob Dylan konečně převezme Nobelovu cenu

Americký písničkář Bob Dylan po čtyřech měsících od slavnostního ceremoniálu konečně převezme Nobelovu cenu za literaturu. Podle švédské akademie věd se tak stane tento víkend ve Stockholmu. Podle BBC World Service akademie Dylanovi cenu předá během soukromé schůzky bez přítomnosti médií.

 Americký písničkář byl vyhlášen laureátem Nobelovy ceny za literaturu loni v říjnu, slavnostního předávání na začátku prosince se však nezúčastnil. Cenu si tak dodnes nevyzvedl a podle BBC nedodal ani přednášku, která je podmínkou pro přijetí finančního obnosu v hodnotě osm milionů švédských korun (22,5 milionu Kč), který k ceně náleží. Očekává se, že požadovanou přednášku Dylan neuskuteční osobně, ale pošle nahranou verzi. Pokud ji nedodá do 10. června, bude se muset vzdát peněz.

Podle generální tajemnice švédské akademie věd Sary Daniusové přednášky ve formě nahrávky dodaly akademii laureáti Nobelových cen už v minulosti včetně spisovatelky Alice Ann Munroové v roce 2013.

Akademie uvedla, že setkání s Dylanam se uskuteční ve formě soukromé schůzky ve švédském hlavním městě, kde vystoupí na dvou koncertech. „Setkání budou malé a intimní. Žádné médium nebude přítomno. Na Dylonovo přání se zúčastní se pouze on a členové akademie,“ uvedla Daniusová.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Odpůrci vymezující se proti zrušení ekologických regulací slíbili, že proti tomuto kroku amerického prezidenta Donalda Trumpa zorganizují veřejnou kampaň. Zaměří se rovněž na právní možnosti, jak toto nařízení napadnout. Kalifornie a New York vydaly společné prohlášení, podle kterého budou i nadále pokračovat v boji proti klimatickým změnám. Ekologické skupiny si najaly velké množství právníků, které se postaví proti Trumpovi. Guvernéři New Yorku a Kalifornie naproti tomu řekli, že Trumpovo nařízení šokujícím způsobem ignoruje základní vědu.

 

Britská premiérka Theresa Mayová podepsala oficiální dopis, kterým se aktivuje brexit. Dojde tak díky aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy. Na základě toho vznikne dokument, jehož obsah bude představen prezidentovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Tyto kroky vyplývají z loňského referenda, v němž Britové rozhodli o tom, že jejich země opustí Evropskou unii. Mayová doručí dopis britskému velvyslanci při EU siru Timovi Barrowovi.  

  

Bývalý francouzský premiér Manuel Valls oznámil, že podpoří středového kandidáta na prezidenta Emmanuela Macrona. Nepostaví se tak za kandidáta náležícího k jeho vlastní socialistické straně. Valls francouzské televizi řekl, že jeho rozhodnutí „je to otázkou rozumu“. Za tento krok Macron Vallsovi poděkoval. Macron se v prvním kole prezidentských voleb postaví proti krajně pravicové političce a předsedkyni Národní fronty Marine Le Penové.

 

Regulační orgány Evropské unie zablokovaly fúzi mezi německou burzovní firmou Deutsche Börse a londýnskou akciovou burzou London Stock Exchange (LSE). Podle Evropské komise by na základě této dohody vznikl „faktický monopol“ v oblasti finančních služeb. London Stock Exchange Group vyjádřila lítost nad rozhodnutím komise. Podle britské burzy by totiž dohoda vytvořila pro firmy „světově přední“ finanční trh. Varování o tom, že by fúze mohla omezit hospodářskou soutěž, se objevilo již minulý měsíc.

 

Americká firma Westinghouse požádala o ochranu před věřiteli. Jaderná společnost se potýkala s robustními ztrátami, které uvrhly její mateřskou firmu Toshiba do krize. Westinghouse mnohonásobně překročil náklady vynaložené na dva projekty ve Spojených státech amerických. Konkrétně se tak stalo v Georgii a Jižní Karolíně. Toshiba uvedla, že bankrot by neměl mít vliv na provoz společnosti Westinghouse na území Velké Británie. Ve Spojeném království pracuje více než 1000 pracovníků. Celkové ztráty Toshiby se loni vyšplhaly na 9,1 miliardy dolarů. 

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Bob Dylan konečně převezme Nobelovu cenu Foto: commons.wikimedia.org

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.