BBC: Bitva o irácké město Ramádí; NASA zrušila plánovaný start mise na Mars

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v Iráku pokračuje bitva o centru města Ramádí. Zvláštní irácké jednotky se pokoušejí z města vyhnat bojovníky Islámského státu. BBC si dále všímá toho, že americká NASA zrušila plánovaný start mise na Mars kvůli problémům se seismologickým zařízením. 

Podle hnutí Amnesty International přišly při ruských náletech na Sýrii o život nejméně dvě stovky civilistů. Podle šetření Rusko porušuje mezinárodní humanitární právo. Moskva opakovaně podobná obvinění popírá. Nálety na bojovníky Islámského státu Rusko zahájilo na konci srpna s tím, že jedná na žádost syrského prezidenta. Objevila se i obvinění, že Rusko útočí na povstalecké skupiny, které stojí proti prezidentovi, mají nicméně podporu západních mocností.

 

V Iráku pokračuje bitva o centrum města Ramádí. Zvláštní irácké jednotky se z města pokoušejí vyhnat bojovníky hnutí Islámský stát. Podle pozorovatelů jsou naděje na vítězství značné, čekají se nicméně ještě tvrdé boje. Islámský stát získal kontrolu nad městem v květnu. Několik stovek bojovníků v centru města se možná pokusí použít civilisty jako lidský štít.

 

Soud na Novém Zélandu povolil vydání Kima Dotcoma do Spojených států amerických. Dotcom založil dnes již nefunkční internetovou stránku pro stahování filmů, hudby a programů, a měl se tak dopustit porušování autorských práv. Dotcom se hájí tím, že bojuje za svobodu internetu a nenese odpovědnost za chování uživatelů stránky. Dotcom je obviněn i z praní špinavých peněz a ilegálních obchodů a ve Spojených státech amerických mu hrozí až dvacet let vězení. Soud rovněž rozhodl o vydání dalších tří společníků.

 

Značná část území Zambie je bez elektrického proudu. Dodávky elektřiny mají pouze provincie na jihu a západě, které jsou napojené na vodní elektrárnu u Viktoriiných vodopádů. Zambie je závislá na elektrickém proudu z vodních elektráren. Zároveň je obtížné předpovídat v oblasti srážky, takže některé přehrady v zemi nemají vždy dostatek vody.

 

Na jihu Číny byl více než šedesát hodin po půdním sesuvu nalezen živý muž. K sesuvu došlo v neděli. Zasáhl více než třicet budov v průmyslové oblasti. Přes sedmdesát lidí se stále pohřešuje.

 

Americká NASA zrušila plánovaný start mise na Mars kvůli problémům se seismologickým zařízením. Mise na Mars měla odstartovat v březnu příštího roku. Vzhledem k oběžným drahám planet je start na Mars možný vždy jen jednou za dvacet šest měsíců. Další start bude tedy možný nejdříve v roce 2018.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Bitva o irácké město Ramádí; NASA zrušila plánovaný start mise na Mars Foto: ČTK/AP/Uncredited

reklama

Další články

 1. USA rozšířily seznam protiruských sankcí

  Byznys ·

  Spojené státy včera rozšířily svůj seznam protiruských sankcí, které jsou odpovědí na přístup Ruska k ukrajinské krizi. Oznámilo to americké ministerstvo financí, kter…

 2. Dětem migrantů mají s výukou němčiny pomáhat roboti

  Společnost ·

  Dětem migrantů by mohli už za pár let s výukou němčiny pomáhat roboti s lidskými rysy. Možnost nasadit šedesáticentimetrové roboty 

  Zahr. tisk: Ruská armáda skrývá válečné zločiny v Sýrii; francouzská policie zabránila terorismu

  Společnost ·

  Světová média dne 23. prosince informují o tom, že ruská armáda se snaží podle organizace Amnesty International zakrývat v Sýrii válečné zločiny.  Rusové měli zabít př…

 3. SpaceX znovu odložila start své rakety Falcon 9

  Tech ·

  Americká soukromá společnost SpaceX se rozhodla o 24 hodin odložit start své rakety Falcon 9, která má vynést na oběžnou dráhu kolem Země 11 satelitů. Zakladatel firmy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.