BBC: Bezpečnostní spolupráce s EU má podle Camerona pro Británii zásadní význam

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že britský premiér David Cameron uvedl, že pokračování obchodní a bezpečnostní spolupráce s Evropskou unií by mělo pro Velkou Británii zásadní význam. 

Sedmadvacet členských států Evropské unie (EU) bude diskutovat v Bruselu o plánech o vystoupení Velké Británie z EU. Zástupci Spojeného království tak budou na jednání chybět poprvé po 40 letech. Britský premiér David Cameron v úterý řekl, že pokračování obchodní a bezpečnostní spolupráce s EU by mělo pro ostrovní zemi zásadní význam. Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala ostatní představitele k respektování výsledků britského referenda.

 

Průkopnický rockový kytarista Scotty Moore, který patřil k původní kapele Elvise Preslyeho, zemřel ve věku 84 let. Stalo se tak důsledkem jeho špatného zdravotního stavu v úterý v Nashvillu. Moore pomohl Presleymu ve formování jeho přelomové hudby. Ta získala označení Rock´n´roll a stala se inspirací pro celou generaci kytaristů. Moore patřil k posledním přeživším z Elvisova původního uskupení, k němuž patřili basista Bill Black a producent Sam Phillips.

 

Bývalí obyvatelé Čagoských ostrovů, kteří byli násilně vystěhováni ze své vlasti před více než 40 lety, ztratili právo k návratu. Rodiny byly nuceny opustit ostrovy v Indickém oceánu v 70. letech minulého století, aby uvolnily prostor pro základnu amerického letectva na ostrově Diego Garcia. Imigrační zákon vydaný k tomuto případu brání od roku 1971 k návratu obyvatel do jejich bývalé domoviny. Nejvyšší soud ve Velké Británii potvrdil, že se vyhnanci na ostrov nemohou vrátit. Soud uvádí, že už v roce 2002 vyšla studie poukazující na to, že náklady na dlouhodobé osídlení ostrovů by byly neúnosné. Život na ostrovech by byl pak nejistý.

 

Američany podporovaní syrští povstalci uvedli, že postupují k oblasti ležící na hranici s Irákem, kterou obléhá samozvaný Islámský stát. Povstalci již dříve obsadili okolí vojenského letiště Hamdan s pomocí koalice podporované americkým letectvem. Úkolem aktuální ofenzívy je odříznout IS klíčovou trasu mezi kontrolovanými oblastmi v Sýrii a Iráku. Národní bezpečnostní agentura (NSA) uvedla, že koordinuje útok společně s iráckou armádou, která se ke hranicím přibližuje z druhé strany.

 

Asijské akciové trhy zaznamenaly další růst. Pokračují tak v pozitivním trendu, kterým následovaly trhy ve Spojených státech a Evropě. Wall Street a burzy napříč celou Evropou se odrážejí ode dna poté, co se Britové minulý týden rozhodli v referendu vystoupit z Evropské unie.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Bezpečnostní spolupráce s EU má podle Camerona pro Británii zásadní význam Foto: Shutterstock.com: Britský premiér David Cameron

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.