BBC: Belgická policie zatkla 16 podezřelých lidí z terorismu; VB nejspíš pátrá po ruské ponorce

Rozhlasové vysílání BBC World Service dnes informuje o tom, že belgická policie zatkla při nedělních raziích 16 lidí. Mezi nimi nebyl však útočník Salah Abdeslam, který je podezřelý z účasti na teroristických útocích v Paříži. BBC si dále všímá oznámení britského ministerstva obrany, které vyslalo u pobřeží Skotska pátrací letoun královského letectva. Prohlášení se dostalo na veřejnost ve chvíli, kdy se objevily zprávy o tom, že se v oblasti pohybuje ruská ponorka. 

Belgická policie při nedělních raziích zatkla 16 lidí, útočník Salah Abdeslam, podezřelý z účasti na teroristických útocích v Paříži však zůstává stále na svobodě. Podle belgických úřadů podnikla policie celkem 22 razií, a to v Bruselu a nedalekém městě Charleroi. Zbraně či výbušniny nicméně v neděli policisté nenašli. Brusel zatím kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku zůstává na nejvyšším stupni pohotovosti, zavřené jsou školy, univerzity i metro.

 

Novým argentinským prezidentem se stal konzervativní opoziční kandidát Mauricio Macri, který získal v druhém kole hlasování 52 procent hlasů. Jeho protikandidát, Daniel Scioli, který byl původně považován za favorita, se ziskem 48 procent hlasů již přiznal porážku.  Vítězství starosty Buenos Aires Macriho je pro argentinskou středopravou opozici prvním za posledních deset let. Macri voličům přislíbil získání nových investic a efektivní boj se zločinem a korupcí.

 

Britské ministerstvo obrany oznámilo, že nasadilo u pobřeží Skotska pátrací letoun královského letectva. Jeho prohlášení přichází v době, kdy se objevily zprávy o tom, že se v oblasti objevila ruská ponorka. Podle BBC jsou do pátrací akce zapojeny i britská ponorka a další loď, a to po boku kanadského a francouzského týmu.

 

Při střelbě v parku v americkém New Orleansu bylo zraněno 16 lidí, kteří museli být hospitalizováni. Zatím není jasné, proč a jak ke střelbě došlo a jak vážná jsou zranění. Podle mluvčího místní policie střelba vypukla v momentě, kdy se policie chystala rozehnat velké shromáždění v městském parku. Podle místních médií začali střílet dva ozbrojenci, a to v době, kdy v parku bylo asi pět set lidí. Nedaleko se totiž konala místní oslava a v místě se též natáčelo video.

 

Mezinárodní společenství svou pomalou reakcí a absencí koordinované snahy pod jednotným vedením přispělo k tomu, že při poslední epidemii eboly zemřelo tolik lidí. K tomuto závěru dospěl  tým expertů z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny. Podle vědců jsou v přístupu mezinárodního společenství nutné změny, které zabrání opakování podobného scénáře. Od vypuknutí epidemie eboly počátkem roku 2013 zemřelo přes 11 000 lidí. Nejvíce postižené byly Guinea, Liberie a Sierra Leone.

 

V Nepálu byli od soboty zabiti nejméně čtyři účastníci protestů namířených proti nové ústavě. Ke střelbě došlo při střetech s policií, které vyústily v další desítky zraněných. Demonstranti jsou příslušníky původních nepálských obyvatel z komunity Madhezi a tvrdí, že nová ústava je vůči nim diskriminační. Příslušníci komunity také už dva měsíce blokují nepálskou hranici s Indií, čímž dochází k nedostatkům v zásobování jídlem a léky. Přes 60 procent nepálských léků je totiž dováženo právě z Indie. Nepál navíc obviňuje Dillí, že podporuje tuto etnickou komunitu v jejích požadavcích.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Belgická policie zatkla 16 podezřelých lidí z terorismu; VB nejspíš pátrá po ruské ponorce Foto: ČTK/AP/Geert Vanden Wijngaert

reklama

Další články

  1. Západ prodlouží sankce vůči Rusku o půl roku

    Byznys ·

    Západní představitelé se na okraj summitu skupiny zemí G20 dohodli na prodloužení sankcí vůči Rusku o dalších šest měsíců, platit tedy mají přinejmenším do července na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.