BBC: Bagdádí je nejspíš naživu; Itálie používá podle AI násilné praktiky vůči migrantům

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) obvinila italskou policii z toho, že používá násilné praktiky, aby získala otisky prstů od migrantů. Jako donucovací praktiky je bije a rovněž jim dává elektrické šoky. BBC si dále všímá toho, že vůdce Islámského státu Abú Bakr Bagdádí je pravděpodobně naživu. Po více než roce se objevila audio nahrávka, na níž Bagdádí vyzývá Iráčany, aby bránili Mosul před postupem irácké armádou. 

Vrchní soud Velké Británie rozhodl o tom, že k procesu vystoupení z Evropské unie může dojít až po souhlasném stanovisku britského parlamentu. Ten musí potvrdit spuštění článku 50 lisabonské smlouvy. Předchozí tvrzení premiérky Theresy Mayová, podle kterého souhlas k zahájení procesu vystoupení z EU nepotřebuje, se tak nenaplní. Vláda se chce proti čtvrtečnímu verdiktu odvolat. Celý spor tak skončí před Nejvyšším soudem. Po aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy má Velká Británie podle legislativy dva roky na vystoupení z Evropské unie. 

 

Samozvaná radikální skupina Islámského státu vydala nahrávku projevu vůdce Abú Bakra Bagdádího. Tato nahrávka může rozptýlit rozšířené zvěsti o smrti islamistického vůdce. Jde o první veřejnou zprávu, kterou Bagdádí vydal poté, co se objevily spekulace o jeho úmrtí. Hlas na audiokazetě vyzývá Iráčany k tomu, aby bránili Mosul před iráckou armádou, která se pokouší dostat město pod svoji kontrolu. Bagdádího místo pobytu zůstává neznámé. Některé zdroje uvádějí, že se vůdce IS může pohybovat po boku islamistických bojovníků v Mosulu. 

 

Lidskoprávní organizace Amnesty International obvinila italskou policii z toho, že používá násilné praktiky, aby získala otisky prstu od migrantů. Policisté měli ve 24 případech zacházet k běžencům nepřiměřeně. Migranty měla bít a dávat jim rovněž elektrické šoky. Itálie na prohlášení Amnesty International prozatím nereagovala. Před tímto obviněním vždy prohlašovala, že se k uprchlíkům chová s patřičnou profesionalitou a péčí. Mnoho nelegálních uprchlíků odmítá dát své otisky prstů, protože se obávají toho, že nebudou moci opustit Itálii. Právo Evropské unie hovoří o tom, že přistěhovalci musí zůstat v zemi, na jejíž území se poprvé dostanou. 

 

V Mallorce započalo vykopávání pozůstatků španělských vězňů z občanské války, které zastřelili nacionalisté. V centrální Mallorce ve městě Porreres je v masovém hrobě pohřbeno okolo 120 těl. Na výkopech těl levicových republikánských vězňů se podílí skupina příbuzných pod označením „Memoria de Mallorca“. Většina vězňů byla v letech 1936 – 1939 postavena ke zdi kostela a postřílena. Na území celého Španělska zůstává desítky tisíc obětí občanské války v neoznačených hrobech. 

 

Eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Evropské unie (EU) Günther Oettinger se formálně omluvil za hanlivé poznámky namířené proti čínským představitelům. V rámci projevu k německým obchodním vedoucím řekl, že všichni čínští představitelé mají černé sčesané vlasy a černý krém na botách. Označil je rovněž za šikmooké. Čína uvedla, že Oettinger odhalil „matoucí pocit nadřazenosti“. Političtí odpůrci označili Oettingera za rasistu. Jeho řeč byla podle nich nezpůsobilá k funkci, které v EU zastává. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Bagdádí je nejspíš naživu; Itálie používá podle AI násilné praktiky vůči migrantům Foto: ČTK/AP/Uncredited: Vůdce IS Abú Bark Bagdádí

reklama

Další články

  1. Facebookový stroj na prodeje z reklamy zpomaluje

    Byznys ·

    Americká společnost Facebook varovala, že se její nárůst reklamních příjmů výrazně zpomalí v příštích několika měsících. Po zveřejnění kvartálních výsledků to oznámil …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.