BBC: Austrálie zavádí 19% daň pro pracující turisty

Australská vláda zamítla plán uvalit 32,5 procentní daň pro turisty, kteří si v zemi přivydělávají. Pracující cestovatelé v zemi budou muset platit z každého vydělaného dolaru 19% daň. S kompromisní dohodou nesouhlasí zemědělci a tamní zástupci cestovního ruchu. Zemědělci se obávají toho, že nové sazby by mohly ovlivnit nabídku pracovních sil v období sklizně. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Do Austrálie cestuje každoročně až 600 tisíc turistů, kteří si přivydělávají sběrem ovoce. V současné době tito turisté neplatí stejně jako ostatní pracovníci žádné daně, pokud jejich příjem nepřesahuje 18 200 australských dolarů ročně. Od 1. ledna 2017 budou ale pracující turisté odvádět ze svého výdělku 19% daň.

Proti rozhodnutí se bouří zejména zástupci zemědělců a cestovního ruchu. Zemědělci se obávají, že nebudou mít dostatek pracovních sil v době sklizně. Orgány z cestovního ruchu se zase obávají toho, že daně mohou odradit cestovatele od samotné návštěvy Austrálie.

„Uvědomujeme si důležitou roli, kterou sehrávají pracující turisté v cestovním ruchu,“ řekl tamní ministr financí Scott Morrison. Podle kterého by se naopak měly snížit náklady na žádost o pracovní víza, a to o 50 australských dolarů (přes 900 korun) na 390 australských dolarů. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Velká Británie se staví proti jakýmkoli pokusům o vytvoření armády Evropské unie. Důvodem jsou obavy z oslabení role Severoatlantické aliance (NATO), řekl to britský ministr obrany Michael Fallon. „NATO musí zůstat základem naší obrany a obrany Evropy,“ informoval Fallon před neformálním jednáním v Bratislavě. Ministr obrany Spojeného království rovněž řekl, že není sám, kdo se staví proti společné armádě EU. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz řekl, že Británie nebude mít právo veta v otázce obranné spolupráce. 

 

Prokurátoři amerického státu Washington tvrdí, že dvacetiletý muž Arcan Cetin se ve vazbě přiznal k útoku v Burlingtonu. Stalo se tak poté, co v místním obchodním centru zastřelil pět lidí. Policie Cetina zatkla 24 hodin po jeho útoku v jeho rodném městě Oak Harbor. Podle BBC jde o rodilého Turka, který získal povolení k trvalému pobytu na území Spojených států. Vyšetřovatelé uvádějí, že prozatím nevylučují žádné motivy včetně terorismu. Cetin měl na internetu sdílet odkazy pojící se k Adolfovi Hitlerovi nebo fotografie vůdce samozvaného Islámského státu Abú Bakra al-Bagdádího.

 

Islamista Ahmad Mahdí Faki, který zničil starověké svatyně v Timbuktu, si vyslechl obžalobu od Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) v Haagu. Ten ve vůbec takovémto prvním případě přiřkl viníkovy devět let vězení. K úmyslnému ničení památek se Faki přiznal již dříve. Haagská konvence z roku 1954 přitom tento čin považuje za válečný zločin. Faki přiznal svoji chybu a rovněž vyzval ostatní muslimy, aby se podobného jednání nedopouštěli.

 

Policie na Srí Lance exhumovala tělo předního novináře Lasantha Wickrematunga. Stalo se tak v rámci vyšetřování vraždy.  Žurnalista psal pro list Sunday Leader a kriticky se vyjadřoval k tehdejšímu prezidentovi Mahindu Rajapaksovi. Před jeho vraždou v roce 2009 tvrdil, že vláda usiluje o jeho zabití. Vláda v čele s Rajapaksem naopak toto tvrzení popřela.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Austrálie zavádí 19% daň pro pracující turisty Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Walt Disney uvažuje o koupi Twitteru

    Byznys ·

    Americká mediální firma Walt Disney Co. konzultuje s finančními poradci možnost odkoupení sociální sítě Twitter Inc. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na inform…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.