BBC: Austrálie hodlá zpřísnit proces získávání občanství

Austrálie oznámila zpřísnění procesu získávání občanství. Zpřísní se testy z angličtiny i doba trvalého pobytu, která bude vyžadována pro získání občanství. Uchazeči budou muset také lépe prokázat, že vyznávají australské hodnoty. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Austrálie oznámila zpřísnění procesu získávání občanství. Zpřísní se testy z angličtiny a uchazeči budou muset lépe prokázat, že vyznávají australské hodnoty, jako je svoboda vyznání či rovnost pohlaví. Žadatelé budou moci o občanství požádat po čtyřech letech trvalého pobytu. Doposud jim k tomu stačil jeden rok. Žádat mohou celkem třikrát. Podvádění v testech žadatele ale ihned vyloučí z celého procesu i možnosti dalších pokusů.

Austrálie oznámila zpřísnění pravidel dva dny po zveřejnění přísnějších vízových požadavků pro cizince, kteří se ucházejí o kvalifikovaná pracovní místa. Podle premiéra Malcolma Turnbulla jsou obě opatření v národním zájmu. Změny podle něj také zajistí lepší začlenění přistěhovalců do společnosti. Při vysvětlování, co představují „australské hodnoty“, Turnbull řekl, že přistěhovalci musí prokázat podporu náboženské svobody a rovnosti žen a mužů. „Respekt k ženám a dětem ... to je klíčovou australskou hodnotou,“ řekl.

Opozice premiéra viní ze snahy získat zavedením těchto opatření politické body.

________________________________________________________________ 

BBC dále informuje:

Vůdce opozice ve Venezuele vyzval k pokračování protestů proti vládě prezidenta Nicolase Madura. Demonstrace si vyžádaly již tři mrtvé. Desetitisíce lidí se v ulicích dožadují nových prezidentských voleb a propuštění zatčených opozičních politiků. Prezident Maduro opozici obvinil z útoků na policejní složky a rabování obchodů. Venezuela je země s jedněmi z největších prokázaných ropných ložisek na světě. Přesto v posledních letech prochází hospodářskou krizí. Trápí ji vysoká inflace, bující kriminalita i nedostatek základních potravin. Řádné volby by se měly konat až v roce 2019. Opozice ale tvrdí, že je Venezuela na pokraji kolapsu a nutně potřebuje nové vedení.

 

Organizace pro zákaz chemických zbraní konstatovala, že při dubnovém útoku v Sýrii byl použit sarin či jemu podobná látka. Zjištění označila za jednoznačné. Organizace nicméně neuvedla, kdo jedovatý plyn použil. Syrská armáda použití chemických zbraní popírá. Při útoku zemřelo přes osmdesát lidí včetně mnoha dětí. Sýrie měla veškeré chemické zbraně odevzdat po útoku v roce 2013 podle dohody mezi Spojenými státy americkými a Ruskem.


Sociální síť Facebook oznámila, že vyvíjí technologii, která by lidem umožnila ovládat počítače myšlenkami. Software označovaný jako „řeč beze slov“ by měl podle společnosti umožnit lidem psát rychlostí sto slov za minutu. Vývoj bude trvat ještě mnoho let. V současné době může člověk vysílat složitější pokyny z mozku pouze pomocí implantovaného čipu.


Vědci ve Spojeném království doufají, že se jim podařilo objevit dvě látky s potenciálem zastavit neurodegenerativní onemocnění mozku. Mezi ty patří například Alzheimerova, Parkinsonova či Huntingtonova choroba. Vědeckému týmu se v roce 2013 poprvé podařilo zabránit odumírání mozkových buněk. Použitou látku ale nebylo možné aplikovat u lidí. Nyní vědci objevili dvě látky se stejným účinkem, které by měly být pro člověka bezpečné.


Začíná každoroční společné vojenské cvičení americké a jihokorejské armády. Letos ho provází neobvykle vysoké napětí mezi Severní Koreou a Spojenými státy. Americká vláda zdůrazňuje, že se jedná o pravidelnou událost, která byla plánována několik měsíců dopředu. Severní Korea každoročně cvičení kritizuje a označuje ho za provokaci.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Austrálie hodlá zpřísnit proces získávání občanství Foto: Malcolm TURNBULL; Zdroj: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Senát schválil týdenní otcovskou dovolenou

    Společnost ·

    Otcové získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. Dobrovolní hasiči a další záchranáři budou pobírat vyšší nemocenskou. V novele o nemocenském poj…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.