BBC: Atrapa bomby na stadionu v Manchesteru; Duterte chce obnovit trest smrti

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že soukromá společnost, která prováděla na stadionu v Manchesteru bezpečnostní cvičení, zde omylem nechala atrapu bomby. Kvůli hrozbě útoku byl pak odvolán nedělní zápas. BBC si dále všímá toho, že nový filipínský prezident Rodrigo Duterte usiluje o znovuobnovení trestu smrti.

Atrapa bomby nalezená v neděli na fotbalovém stadionu v Manchesteru, byla tréninkovým materiálem z bezpečnostního cvičení. Potvrdila to britská policie, podle které bombu na místě omylem nechala soukromá společnost po bezpečnostním tréninku z minulého týdne. Kvůli  hrozbě pumového útoku byl včera odvolán zápas mezi týmy Manchester United a Bournemouth a fanoušci se museli evakuovat. Utkání bylo přeloženo na jindy. Policie včera na stadionu provedla řízenou explozi a ještě před zjištěním, že šlo o atrapu, zařízení odpálila.
 
Nově zvolený filipínský prezident Rodrigo Duterte uvedl, že bude usilovat o znovuzavedení trestu smrti. Zasadí se také o to, aby bezpečnostní složky měly právo střílet s cílem zabít po osobách zapojených do organizovaného zločinu a po těch, kteří se budou vyhýbat zatčení. Duterte to řekl novinářům v prvním rozhovoru od zvolení prezidentem v minulém týdnu. Nový prezident bude slavnostně uveden do úřadu koncem června. Duterte si vybudoval pověst člověka, který bude ostře postihovat zločince, podle analytiků však zatím nabídl jen málo konkrétních plánů.
 
Lidskoprávní organizace na ochranu práv dětí Save the Children vyzvala mezinárodní společenství, aby zajistilo setrvání dětských uprchlíků na školách. Podle nové zprávy organizace by děti neměly zůstat mimo školu po delší dobu než jeden měsíc. Podle Save the Childrem navštěvuje střední školu pouze jedno ze čtyř dětí uprchlíků. Evropa v současnosti čelí největší vlně uprchlíků od konce druhé světové války.
 
Nejmladším vítězem v historii závodů Formule 1 se v neděli při Velké ceně Španělska stal osmnáctiletý Holanďan Max Verstappen ze stáje Red Bull. Verstappen zvítězil před jezdci Ferrari Kimim Räikkönenem z Finska a Sebastianem Vettelem z Německa. Německý favorit šampionátu Nico Rosberg odstoupil hned v prvním kole po kolizi s Britem Lewisem Hamiltonem, který v závodu také nepokračoval.
 
K zatčení Nelsona Mandely za režimu apartheidu v Jihoafrické republice vedl v roce 1962 tip od agenta CIA. Informoval o tom list Sunday Times ve článku založeném na rozhovoru s bývalým agentem CIA Donaldem Rickardem těsně před jeho smrtí. Mandela si ve vězení odseděl 27 let za odpor vůči vládnoucí bělošské menšině. Z vězení byl propuštěn v roce 1990 a následně se stal prvním jihoafrickým černošským prezidentem. Rickard, který letos zemřel, působil v 60. letech v Jihoafrické republice jako diplomat.
 
Nedělní sebevražedný útok ve východojemenské Mukalle si vyžádal životy minimálně 31 policejních branců. K útoku se podle místních úřadů přihlásila organizace Islámský stát. Nálože explodovaly u fronty, ve které stáli uchazeči o práci u policie. Nemocnice v okolí informovaly, že v nich bylo hospitalizováno na 60 osob zraněných při útoku. Kvůli konfliktu v Jemenu přišlo od jeho počátku v roce 2011 o domov na dva miliony lidí.
 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Atrapa bomby na stadionu v Manchesteru; Duterte chce obnovit trest smrti Foto: ČTK/AP/Bullit Marquez

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.