BBC: Atentát v Kábulu připravil o život 80 lidí; Keňa otevřela po 100 letech novou železniční trať

Bombový útok si v afghánském hlavním městě Kábulu vyžádal smrt 80 lidí. Dalších 350 osob je zraněno. Rozhlasové vysílání BBC World Service si dále všímá, že v Keni došlo po 100 letech k otevření nové železniční trati. Kompletně dokončený železniční spoj má propojit Keňu s Jižním Súdánem, Demokratickou republikou Kongo s Burundi a Mombasou. 

Bombový útok si v afghánském hlavním městě Kábulu vyžádal smrt 80 lidí. Přes 350 dalších osob je zraněno. Cisternové vozidlo s výbušninou řídil sebevražedný atentátník. K explozi došlo v blízkosti německého velvyslanectví ve střežené diplomatické čtvrti. Výbuch v ranní špičce byl tak silný, že vytrhal okna a dveře, které skončily sto metrů daleko. Tálibán se distancoval od odpovědnosti za útok. Pravděpodobným strůjcem tak bude radikální organizace Islámského státu. Obě islamistické skupiny stály za nedávnými útoky v zemi.

 

Keňa otevřela novou hlavní železniční trať mezi přístavním městem Bombasa a hlavním městem Nairobi. Čínou financovaná linka dosahující hodnoty 3,2 miliardy dolarů je největším infrastrukturním projektem v zemi od okamžiku nezávislosti. Realizování tohoto projektu s pomocí čínské technologie na pokládání dráhy trvalo tři a půl roku. Kompletně dokončená železnice má spojit Keňu s Jižním Súdánem, Demokratickou republikou Kongo s Burundi a Mombasou. V Keni došlo tak k vybudování nové železnice po více než sto letech.

 

Sociální síť Facebook se omluvila za to, že hongkongskému aktivistovi „nesprávně“ zakázala publikování profilové fotografie. Ten prostřednictvím ní chtěl poukázat na masakr na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Facebook původně fotografii zamítl, protože měla obsahovat text „znevažující, ohrožující nebo útočící na určitou osobu, právnickou osobu, státní příslušnost nebo skupinu.“ Facebook čelí obvinění z toho, že byl k tomuto kroku politicky motivován. Čína americkou sociální síť zablokovala v roce 2009. Předpokládá se, že Facebook bude chtít na čínský trh opětovně vstoupit. Masakr na náměstí Nebeského klidu je v Číně velice citlivým tématem. Během této události zemřely 4. června 1989 stovky aktivistů. Čína zakazuje veškeré připomínky této události a v rámci online diskuzí reguluje obsah týkající se tohoto incidentu.

 

V čínské provincii Ťiang-si ve střední Číně došlo k zadržení místního aktivisty Chua Chaj-fenga, který pracoval v továrně vyrábějící boty pro značku Ivanky Trumpové. Tento muž pracoval pro sdružení China Labor Watch, která se zaměřuje na ochranu práv zaměstnanců. Tato organizace přitom uvedla, že Chaj-feng byl svědkem nucených přesčasů a porušování výplaty mezd. Dva další aktivisté, kteří se spolupodíleli na vyšetřování, jsou pohřešováni. Tento dodavatel vyrábí rovněž zboží pro značky, jako jsou Karl Lagerfeld, Coach nebo Nine West. Lidskoprávní organizace Amnesty International požaduje propuštění zadržených aktivistů.

 

Tisíce lidí vyšly v marockém městě Al-Hoceima do ulic a požadují propuštění známého aktivisty. Demonstranti se shromáždili poté, co došlo v pondělí k zatčení Nassera Zefzafiho. Ten totiž čelí obvinění z ohrožení národní bezpečnosti. Tento muž stál za organizací měsíce trvajících protestů namířených proti nezaměstnanosti a korupci. Protestující vyvolávali hesla „Všichni jsme Zefzafi“. Na místo byli povoláni policisté, kteří měli zastavit postup demonstrantů. Policie ovšem později bez incidentů ustoupila. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Atentát v Kábulu připravil o život 80 lidí; Keňa otevřela po 100 letech novou železniční trať Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Travolta daroval své letadlo australskému muzeu

    Společnost ·

    Americký herec John Travolta se rozhodl darovat své letadlo Boeing 707 australskému muzeu. Coby pilot s ním nalétal tisíce kilometrů. Letoun však podle něj potřebuje o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.