BBC: Atentát na novináře kritizujícího Kreml; Británie se vzdala předsednictví v Evropské radě

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že nastražená výbušnina v automobilu usmrtila předního ruského novináře a kritika Kremlu Pavla Šeremeta. BBC si dále všímá toho, že Spojené království se vzdalo svého půlročního předsednictví v Evropské radě, které bylo naplánované na druhou polovinu roku 2017. 

Turecká vysokoškolská rada zakázala až do odvolání odcestovat všem akademickým zaměstnancům do zahraničí. Turecká vláda rovněž propustila více než 50 tisíc lidí z jejich zaměstnání. Někteří z nich skončili ve vězení, přišli o práci nebo o svoji funkci. Důvodem těchto kroků je pokus o politický převrat, ke kterému došlo minulý týden. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za neloajální jedince i učitele, univerzitní profesory a média. Vláda uvádí, že puč organizoval duchovní Fethullah Gülen, který žije na území Spojených států. Gülen ovšem toto obvinění popírá. Turecký premiér Binali Yildirim oznámil, že duchovní vedl „teroristickou organizaci“. Turci nyní tlačí na Spojený státy, aby jim Gülena vydaly. Erdogan v této souvislosti v úterý hovořil po telefonu s americkým prezidentem Barackem Obamou.

 

Spojené království se vzdá svého půlročního předsednictví v Evropské radě, které bylo původně naplánované na druhou polovinu roku 2017. Důvodem jsou přípravy na vystoupení z Evropské unie (EU). Oznámení přišlo poté, co se nová britská premiérka Theresa Mayová chystá navštívit německou kancléřku Angelu Merkelovou. K setkání obou dvou žen dojde ve středu v rámci pracovní večeře. Ve čtvrtek čeká Mayovou zase schůzka s francouzským prezidentem Francois Hollandem. Mayová se nechala slyšet, že zachování silných obchodních vazeb s EU je životně důležité pro to, aby se stal brexit skutečně úspěšným.

 

Francouzské ministerstvo obrany uvedlo, že na území Libye zemřeli tři francouzští vojáci. Stalo se tak poté, co islamistické milice sestřelily jejich vrtulník. K útoku došlo nedaleko města Benghází. Ještě před tím mluvčí ministerstva obrany Stéphene Le Foll poprvé potvrdil, že francouzské speciální jednotky operují na území Libye.

 

Jihokorejští představitelé vyjádřili kritiku proti Severní Koreji. Stalo se tak poté, co Severokorejci navázali spojení se špiony. Během posledních týdnů Jihokorejci zaregistrovali řetězce tajemných čísel, které vysílalo rádio ze severu. Soul se nechal slyšet, že si nemůže být jistý s tím, jaké úmysly Severokorejci mají. Naléhal přitom ale na sever, aby opustil od těchto zastaralých praktik, které byly běžné během studené války.

 

Nastražená výbušnina v automobilu zabila předního ruského novináře a rovněž kritika Kremlu Pavla Šeremeta. K výbuchu došlo v hlavním ukrajinském městě Kyjevě. Šeremet byl hostem ranního zpravodajského pořadu na Radio Vesti. Žurnalista pracoval pro deník Ukrajinska pravda. Ruský prozápadně laděný novinář žil v Kyjevě pět let. Jeho dřívějším zaměstnavatelem byla ruská televize, kterou musel opustit kvůli údajnému tlaku Kremlu. Ruské úřady obviňují ukrajinská média z nevyváženého zpravodajství z východu Ukrajiny, kde ruští separatisté bojují proti ukrajinské armádě. 
 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad. 
BBC: Atentát na novináře kritizujícího Kreml; Británie se vzdala předsednictví v Evropské radě Foto: ČTK/ZUMA/Serg Glovny

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.